Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Změny klimatu jsou zatím únosné, bude hůř

Změna klimatu. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Změna klimatu. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERLÍN Rychlejší a rozsáhlejší postup proti produkci skleníkových plynů jako viníků globálního oteplování požaduje zpráva, kterou připravil Mezivládní panel pro klimatickou změnu (IPCC), iniciovaný OSN. Přechod od fosilních paliv k nízkouhlíkové energetice, například větrné, solární či jaderné energii, je přitom i cenově dostupný.

Ubere ze světového hospodářského růstu jen asi 0,06 procentního bodu ročně. Vyplývá to podle agentury Reuters ze studie, která vznikla jako výsledek práce více než tisícovky odborníků a která dnes byla zveřejněna v Berlíně.

"Máme okno příležitosti (ke změnám za umírněné náklady) pro příští dekádu, maximálně pro dvě další desetiletí," usoudil spolupředsedající panelu, německý vědec Ottmar Edenhofer. "Neříkám, že to bude zadarmo, že klimatická politika bude jako bezplatný oběd, ale je to oběd, který stojí za to si koupit," poznamenal.

Tající ledovec

Zpráva IPCC je hlavním vodítkem pro vlády při přípravě nové dohody o snižování emisí skleníkových plynů, která má být schválena v roce 2015 na konferenci v Paříži a vstoupit v platnost má v roce 2020. Cílem je snížit globální oteplování, které má podle mezivládního panelu na svědomí především člověk.

Vlády ve snaze vyvarovat se ještě větších vln veder, záplav, sucha či stoupajících hladin oceánů a moří, které IPCC připisuje oteplování způsobeného lidskou činností, přislíbily omezit globální oteplování pod dva stupně Celsia. Ale produkce skleníkových plynů stále roste, tažena hospodářským růstem Číny.

Stručnější shrnutí zprávy podle agentury AFP upozorňuje, že světová produkce skleníkových plynů se zrychluje: z ročního růstu o 1,2 procenta v období let 1970 až 2000 na 2,2 procenta v dekádě 2000 až 2010. Krize, která vypukla v letech 2007 a 2008, emise skleníkových plynů dočasně snížila, ale celkovou tendenci nezměnila. Na přírůstku emisí v letech 1970 až 2010 se skoro ze čtyř pětin podílelo spalování fosilních paliv a průmysl. Bez nových opatření k omezení skleníkových plynů stoupne v roce 2100 teplota na Zemi o 3,7 až 4,8 stupně Celsia.

Řešení klimatických změn?

Scénáře, narýsované IPCC, počítají s tím, že produkce skleníkových plynů by měla brzy dosáhnout vrcholu a k roku 2050 klesnout o 40 až 70 procent oproti stavu z roku 2010 a k roku 2100 se blížit nule, pokud má být cíl dodržen. Jde ovšem o mnohem větší snižování emisí, než většina vlád předpokládá.

Berlínská zpráva je poslední z trojice materiálů IPCC věnovaných příčinám, důsledkům a řešením klimatických změn. První zpráva byla zveřejněna loni v září ve Stockholmu a za "dominantní příčinu" globálního oteplování označila lidstvo. Druhá zpráva, oznámená koncem března z Jokohamy, důrazně upozornila na to, že globální oteplování a s ním spojené klimatické změny představují pro lidstvo zcela nový stupeň rizika v řadě oblastí.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...