Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Kmenové buňky zregenerují kosti

Buňka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Buňka. | foto: Reprofoto

PRAHA Poškozené kosti nebo klouby může v budoucnu opravit injekce kmenových buněk s magnetickou příměsí. Méně radikální postup počítá s využitím „biotmelu“.

Léčba pomocí kmenových buněk nabízí mnoho možností. Jednou z nejatraktivnějších je výroba náhradních orgánů, případně oprava těch těžce poškozených. Britští vědci z Keele Univerzity dosáhli pokroku v oblasti regenerace kostí, chrupavek a kloubů. Jejich metoda by mohla zkrátit rehabilitaci zraněných, a především by usnadnila život milionům lidí trpících artrózou.

Alicia El Haj spolu s Johnem Dobsonem ověřila, že kmenové buňky odebrané z kostní dřeně a dopravené na správné místo podpoří růst kostí i chrupavek. Zásadní je, že jde o velmi šetrnou neinvazivní metodu. Není potřeba žádný chirurgický výkon ani nasazení silných léků. Látka se do organismu vpraví injekcí a na určené místo se kmenové buňky dostanou díky „magnetickému ovladači“.

Člověk ještě není na řadě Použité buňky vědci speciálně upravili a obohatili o miniaturní magnetické částečky. Použití těchto nanočástic je už schválené i pro aplikaci do lidského organismu. Ve Spojených státech se používají při vyšetření pomocí magnetické rezonance. Díky nim lze dosáhnout čistšího a kontrastnějšího obrazu. Jakmile jsou kmenové buňky vpraveny do těla, řídí jejich pohyb vnější magnetické pole. To je dokáže umístit s velkou přesností.

Pokusy na lidech do pěti let
„Konečným cílem je oprava chrupavek a kostí lidí. Umíme spustit růst kostí v organismu myší. Nyní zkoušíme, zda je stejným způsobem možné opravit poškozené kosti koz,“ říká Alicia El Haj. „Ke zkouškám na lidech by mohlo dojít do pěti let,“ řekla britská lékařka zpravodaji BBC.

Svůj postup a záměr léčit tímto způsobem pacienty se zlomeninami a s artritidou vědci oznámili na konferenci Stem Cell Network pořádané univerzitou v Oxfordu. Výroční zasedání vědecké společnosti začalo v pondělí a končí dnes.

Vzhledem k tomu, že kmenové buňky se odeberou z těla pacienta, nelze proti metodě z etického hlediska na rozdíl od případu, kdy jsou využívány buňky z embryí, nic namítat.

Embryonální kmenové buňky jsou však univerzálnější a v mnoha případech zřejmě budou nezastupitelné. Vyvinutý postup magnetického umísťování bude podle vědců možné uzpůsobit i pro ně.

Živý kompoziční materiál 
S pomocí biocementové záplaty Na konferenci byly představeny i konvenčnější metody, jak pomoci poškozeným kostem. Richard Oreffo z univerzity v Southamptonu zkoumá možnost vyplnit trhliny či otvory, které se v kostech utvořily následkem úrazu, živým kompozitním materiálem. I v tomto případě tvoří základ kostní dřeň, ta je ovšem promíchána s pevnějším umělým materiálem, který nevzbuzuje nežádoucí reakce organismu.

„Živý tmel“ už byl aplikován do kostí čtyř pacientů. Podle Oreffa jsou výsledky slibné. Implantovaný materiál organismus neodmítá. Naopak, začal se integrovat do kosti a podporuje její regeneraci.

Profesor Oreffo, čelící tlaku pacientů usilujících o co nejrychlejší využití výsledů výzkumu v praxi, zdůrazňuje potřebu opatrného postupu. „Pokud by byla léčba nasazena předčasně a uškodila, utrpěl by celý obor,“ zdůraznil.

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Expert iDNES Premium Reichel vzpomíná na Říhu. A radí: Ukažme Rusům sílu!

Robert Reichel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vůdce zlaté generace českého hokeje Robert Reichel bude v pravidelných komentářích pro iDNES Premium hodnotit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!