Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kmenové buňky léčí koně a psy

Věda

  8:22
PRAHA - Stále oblíbenější léčba zvířat pomocí kmenových buněk má mezi veterináři zastánce i kritiky.
Pes - ilustrační foto

pes foto: Reprofoto

Dostihový kůň Greg's Gold opět vítězí. V návrat tohoto šampiona amerických drah věřil jen málokdo. V roce 2005 si natrhl šlachu na noze. Koním se taková zranění často zhojí. Uzdravená končetina však už není tak pohyblivá a zvíře ztrácí na rychlosti.

Veterinář Wade Byrd se při léčbě Greg's Golda obrátil s žádostí o pomoc na vědce z kalifornské společnosti Vet-Stem. Odebral koni kus tukové tkáně a tu poslal expresní zásilkou do laboratoří Vet-Stemu. Tam vědci rozrušili tkáň pomocí enzymů a izolovali z ní kmenové buňky. Ty jsou schopny dalšího množení, a navíc se mohou proměňovat v nové typy buněk.

Kmenové buňky se Byrdovi vrátily během osmačtyřiceti hodin. Veterinář je pak koni vpíchl do poraněného místa. Za deset měsíců vyběhl Greg's Gold k prvnímu dostihu. A vyhrál. Od té doby běžel osm dalších závodů. Třikrát vyhrál a jen jednou se umístil tak, že jeho majitel neinkasoval finanční prémii. Náklady na léčbu ve výši 4000 dolarů tak už Greg's Gold svým majitelům mnohonásobně vrátil.

Nadšení i stížnosti

Léčba koní kmenovými buňkami se v USA rozvinula ve výnosný byznys. Zástupci Vet-Stemu uvádějí, že celkem léčili asi tři tisíce koní. Zdaleka mezi nimi nebyly jen čtyřnohé hvězdy dostihových drah. K pacientům Vet-Stemu patří i koně používaní pro pólo, drezuru nebo pro speciální soutěže ve westernovém ježdění.

Mnozí veterináři si nemohou spolupráci s Vet-Stemem vynachválit. Nezanedbatelná skupina veterinárních lékařů se přesto netají skepsí. Stěžují si, že se zranění šlachy po léčbě obnovuje a že zhojená šlacha není dostatečně pevná.

Rozsoudit tento spor není jednoduché. Přesný přehled o počtu léčených koní a úspěšnosti léčby nedala firma Vet-Stem k dispozici. Veterináři z Cornell University se snaží léčbu kmenovými buňkami objektivně posoudit, ale zatím nenasbírali dostatek údajů. Původně vědci předpokládali, že se kmenové buňky mění na buňky šlachy či vazu. To se však nepotvrdilo. Spíše se zdá, že přítomnost kmenových buněk v poraněném místě tlumí zánět a posiluje hojivé procesy.

Vet-Stem mezitím vyrazil z USA do světa. Firma dostala svolení zbudovat pobočku v Dubaji. Ta bude mít na starosti léčbu dostihových koní v takových dostihových velmocích, jako je Saúdská Arábie nebo Spojené arabské emiráty.

Péče lepší než pro člověka

Vet-Stem už také začala budovat banku kmenových buněk dostihových koní. Při porodu zajistí odborníci z firmy izolaci kmenových buněk z krve odsáté z pupeční šňůry hříběte. Buňky se zmrazí speciálním způsobem a uskladní v tekutém dusíku. Po rozmrazení se většina z nich opět probere k životu. Majitel tak má za 3000 dolarů pro koně připravených pět dávek kmenových buněk k léčbě případného zranění.

Nedávno zveřejnili veterináři z Vet-Stemu v časopise Veterinary Therapeutics výsledky testů léčby kmenovými buňkami u psů. Na několika klinikách použili kmenové buňky izolované z tukové tkáně k léčbě psů s těžkou artritidou kyčelních kloubů. Před zahájením experimentální léčby na tom byli psi tak špatně, že tři z majitelů dokonce uvažovali o utracení zvířete. Zdravotní stav psů se ale po injekci kmenových buněk zlepšil natolik, že od svého záměru ustoupili.

Autor: