Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Velký bariérový útes ohrožují bouře a hvězdice

Věda

  14:30
SYDNEY - Korály na Velkém bariérovém útesu u východního pobřeží Austrálie odumírají rychleji, než se dosud myslelo. Vyplývá to alespoň ze studie australských vědců, podle nichž se za uplynulých 27 let plocha, kterou korály pokrývají, snížila o více než 50 procent.

Velký bariérový útes foto: ČTK

"Pokud to takhle půjde dál, mohli bychom v příštích deseti letech ztratit dalších 50 procent," varuje Peter Doherty z Australského ústavu pro mořský výzkum.

Hlavní příčinou úbytku jsou podle vědců ničivé bouře a napadení korálů hvězdicí trnitou. Bouře způsobí kolem 48 procent škod a hvězdice asi 42 procent. Za zbylých deset procent může oteplování moře v důsledku klimatických změn, informují výzkumníci v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Korály se obnovují

"Bouřím nezabráníme, ale možná bychom mohli zamezit šíření hvězdic. Pokud se nám to podaří, budou mít korály větší šanci přizpůsobit se vyšším teplotám vody a větší kyselosti moře," řekl John Gunn z australského ústavu.

Podle vědců je možné, aby se korály obnovily. Bez ohrožení hvězdicemi se jejich povrch rozšiřuje o 0,89 procenta ročně. Doba, kterou mají na zotavení, je však většinou příliš krátká, a proto dlouhodobě odumírají. Jejich úbytek na největším korálovém útesu světa není rovnoměrný. Severní část 2600 kilometrů dlouhého útesu je postižena výrazně méně než jeho jižní část, kterou často zasahují tropické cyklony.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...