Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Panda absolvovala výukový program, pak ji vědci vypustili do přírody

Samec pandy velké | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samec pandy velké | foto: Reuters

PEKING Čína minulý týden vypustila do volné přírody teprve druhou pandu, která se narodila v zajetí. Pandí samec dostal ale speciální výcvik, který by mu měl umožnit zapojit se do života v přírodě.

Jak napsala tisková agentura Nová Čína, předchozí podobný pokus se uskutečnil v roce 2006; tehdy pandí samec Siang Siang zahynul o rok později, když se dostal do rvačky s divokými pandami.

Vědci doufají, že v přírodě přežije déle, než jeho předchůdce

Vědci nyní doufají, že dvouletý Tchao Tchao má dostatek znalostí, aby dokázal přežít. Základní techniky ho naučila jeho matka, ale odborníci z přírodní rezervace Wo-lung pro něj připravili také speciální výcvikový program. Ten zahrnoval mimo jiné i ošetřovatele nosící pandí převleky, aby si Tchao Tchao nezvykal na lidi.

ČTĚTE TAKÉ:

Čang Che-min, ředitel čínského střediska pro záchranu pand velkých, agentuře Nová Čína řekl, že Tchao Tchao "vyrůstal v polodivokých podmínkách už od doby, kdy byl hodně malý", na rozdíl od Siang Sianga. "To znamená, že jeho schopnosti bojovat a přežít se podstatně zlepšily," dodal.

Nicméně nic podle něj není jisté a Tchao Tchao se bude muset vyrovnat s přirozenými nepřáteli, jako jsou jiná divoká zvířata. "Tchao Tchao je teprve druhá panda vypuštěná do přírody a my jsme stále v experimentálním stádiu," řekl Čang.

Panda je zařazena mezi ohrožená zvířata. V Číně žije ve volné přírodě zhruba 1600 pand a dalších 342 je chováno v zajetí.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...