Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Panda absolvovala výukový program, pak ji vědci vypustili do přírody

Věda

  7:00
PEKING - Čína minulý týden vypustila do volné přírody teprve druhou pandu, která se narodila v zajetí. Pandí samec dostal ale speciální výcvik, který by mu měl umožnit zapojit se do života v přírodě.

Samec pandy velké foto: Reuters

Jak napsala tisková agentura Nová Čína, předchozí podobný pokus se uskutečnil v roce 2006; tehdy pandí samec Siang Siang zahynul o rok později, když se dostal do rvačky s divokými pandami.

Vědci doufají, že v přírodě přežije déle, než jeho předchůdce

Vědci nyní doufají, že dvouletý Tchao Tchao má dostatek znalostí, aby dokázal přežít. Základní techniky ho naučila jeho matka, ale odborníci z přírodní rezervace Wo-lung pro něj připravili také speciální výcvikový program. Ten zahrnoval mimo jiné i ošetřovatele nosící pandí převleky, aby si Tchao Tchao nezvykal na lidi.

ČTĚTE TAKÉ:

Čang Che-min, ředitel čínského střediska pro záchranu pand velkých, agentuře Nová Čína řekl, že Tchao Tchao "vyrůstal v polodivokých podmínkách už od doby, kdy byl hodně malý", na rozdíl od Siang Sianga. "To znamená, že jeho schopnosti bojovat a přežít se podstatně zlepšily," dodal.

Nicméně nic podle něj není jisté a Tchao Tchao se bude muset vyrovnat s přirozenými nepřáteli, jako jsou jiná divoká zvířata. "Tchao Tchao je teprve druhá panda vypuštěná do přírody a my jsme stále v experimentálním stádiu," řekl Čang.

Panda je zařazena mezi ohrožená zvířata. V Číně žije ve volné přírodě zhruba 1600 pand a dalších 342 je chováno v zajetí.

Autoři: ,
Témata: příroda, Čína, Panda, Věda

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat