Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velký bariérový útes má vlastní spermabanku

Magazín

  13:00
CANBERRA - Australští vědci založili spermabanku pro Velký bariérový útes, která by mohla v budoucnosti zachránit existenci tohoto mimořádného přírodního útvaru u východního pobřeží Austrálie. Odborníci doufají, že takto vytvoří rezervu korálů pro případ, že by v moři nepřežili oteplování, znečištění nebo i špatné počasí, jako jsou cyklony.

Velký bariérový útes foto: ČTK

Asi 70 miliard spermií a 22 miliard zárodků korálů je ponořeno v kapalném dusíku o teplotě minus 196 stupňů Celsia v zoologické zahradě ve městě Dubbo, na okraji australské pouště v Novém Jižním Walesu.

"Víme, že Velký bariérový útes je velmi ohrožen z důvodu několika fenoménů globálního rozměru, jako jsou klimatické změny, okyselování oceánů a oteplování moře," uvedla vedoucí projektu Rebecca Spindlerová. "Příštích pět let bude zásadních pro záchranu útesu a zachování co největší genetické rozmanitosti," vysvětlila australská vědkyně.

Příštích pěl let bude klíčových
Při shromažďování a zmrazování vzorků z útesu Spindlerová spolupracovala mimo jiné s Mary Hagedornovou z amerického ústavu Smithsonian. Aby tým vědců získal co největší počet pohlavních buněk, odřízl části útesu a odvezl je na pevninu, kde je ponořil do nádrží a očekával období rozmnožování, které trvá jen tři dny v roce. Experti z australského oceánografického institutu pak vzorky doslova nalepili zpět na jejich původní místo do moře.

Velký bariérový útes

Velký bariérový útes je zařazen na seznam světového dědictví UNESCO

"Korály patří k jedinečným živočišným druhům na světě, i proto, že se rozmnožují pohlavně i nepohlavně," vysvětlila bioložka Nana Satakeová.

Velký bariérový útes je zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Rozkládá se na ploše asi 345.000 kilometrů čtverečních podél australského pobřeží. Žije v něm asi 400 druhů korálů, 1500 druhů ryb, 4000 druhů měkkýšů a řada ohrožených druhů jako například kareta obrovská. Kromě biologického významu je útes důležitým zdrojem příjmů australské ekonomiky. Každoročně se jedná asi o šest miliard australských dolarů (121 miliard korun) z cestovního ruchu.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
STRATEGICKÝ NÁKUPČÍ (45. - 55.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat