Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kouzelné brýle od Googlu: hledání podle fotografie

Věda

  18:58
Google přichází s novinkou: hledání podle fotografií. Stačí pořídit mobilem fotografii a Goggle se pokusí objekt identifikovat a nabídnout dostupné informace. Novinka má jména Goggles (v překladu pracovní brýle).

Příklad použití funkce Googles foto: Google

V době, kdy internet začala masově užívat široká veřejnost, tedy od nástupu prohlížečů s grafickým rozhraním jako byl Mosaic, bylo vyhledávání velmi obtížné. Uživatel musel buď procházet člověkem vytvořené (a tedy z principu za realitou zaostávající) katalogy, nebo se spolehl na první generaci fultextových vyhledávačů. Ty sice nabízely úctyhodné množství stránek, ovšem relevantní výsledky byly často ukryty v záplavě balastu.

Velkou změnu přinesly vyhledávače řadící výsledky podle toho, jak populární ta která stránka v očích ostatních uživatelů byla. Jako první s tímto přístupem přišel Google. Kvalita výsledků se skokově zlepšila, ovšem vždy byla k zadání potřeba klávesnice a uživatele většinou ani nenapadlo, že by mohl požadovat něco jiného. Zvlášť pro uživatele mobilních telefonů je však nutnost vyťukat popis hledané věci poněkud nepohodlná.

Jde to i bez klávesnice

Hledání podle fotky

další informace a videoukázky najdete na
www.google.com/mobile/goggles
(v angličtině)

Závislost na klávesnicí nyní padla. Po zavedení hlasového vstupu, technologie dosud omezené na několik málo jazyků, přichází internetový gigant Google s inovací, kterou uvítají lidé na celém světě - s vizuálním vyhledáváním.

Stačí spustit specializovanou aplikaci, pořídit snímek předmětu a počkat si na výsledek. Pokud si vyfotíte slavný objekt, například most Golden Gate jako na ilustraci k tomuto článku, Goggles jej určitě najde. To se nezdá příliš užitečné. Vše se ale změní, když se vžijete do situace turisty v Japonsku, který nezná obrázkové písmo. Tomu by hledání podle fotografie velmi pomohlo.

Co je to za víno?
Googles se ale nezaměřuje jen na památky. Měl by dokázat identifikovat i obyčejnou restauraci či prodejnu. Úkol programu usnadňují údaje o poloze z GPS modulu. Lokalitu může hned zobrazit pomocí Google Maps. Užitečnou funkcí jistě bude okamžité vyhledání podobných objektů v okolí.

To však není všechno: podle propagačních materiálů Googles pozná například loga či knihy nebo obaly cédéček a správně zařadí – a tedy následně nabídne užitečné informace - i láhev vína! Nafocenou vizitku program digitalizuje a údaje může rovnou přidat k uloženým kontaktům.

Tváře jsou tabu. Zatím
Naším cílem je identifikoval libovolný obrázek, říká viceprezident společnosti Google Vic Gundotra. Google indexuje přes miliardu snímků a databázi rychle rozšiřuje.

Program umí rozeznávat i tváře. Goggle se ale rozhodl tuto funkci zatím nerozvíjet a nezpřístupňovat. Důvodem jsou obavy o soukromí. S hlasitým nesouhlasem strážců soukromí se již Google několikrát setkal. Musel například rozmazat tváře chodů zachycených na snímcích měst a zpřístupněných aplikací StreetView.

Fukce Googles nyní běží ve zkušebním provozu. Prozatím je aplikace dostupná jen majitelům přístrojů postavených na platformě Android s operačním systémem Android 1.6 a vyšším. Pracuje se i na vizuálním vyhledávání přímo z osobního počítače. Rozšíření bude dostupné pro prohlížeč Chrome, dosud však nebylo uvolněno pro veřejnost.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat