Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kouzelné brýle od Googlu: hledání podle fotografie

Věda

  18:58
Google přichází s novinkou: hledání podle fotografií. Stačí pořídit mobilem fotografii a Goggle se pokusí objekt identifikovat a nabídnout dostupné informace. Novinka má jména Goggles (v překladu pracovní brýle).

Příklad použití funkce Googles foto: Google

V době, kdy internet začala masově užívat široká veřejnost, tedy od nástupu prohlížečů s grafickým rozhraním jako byl Mosaic, bylo vyhledávání velmi obtížné. Uživatel musel buď procházet člověkem vytvořené (a tedy z principu za realitou zaostávající) katalogy, nebo se spolehl na první generaci fultextových vyhledávačů. Ty sice nabízely úctyhodné množství stránek, ovšem relevantní výsledky byly často ukryty v záplavě balastu.

Velkou změnu přinesly vyhledávače řadící výsledky podle toho, jak populární ta která stránka v očích ostatních uživatelů byla. Jako první s tímto přístupem přišel Google. Kvalita výsledků se skokově zlepšila, ovšem vždy byla k zadání potřeba klávesnice a uživatele většinou ani nenapadlo, že by mohl požadovat něco jiného. Zvlášť pro uživatele mobilních telefonů je však nutnost vyťukat popis hledané věci poněkud nepohodlná.

Jde to i bez klávesnice

Hledání podle fotky

další informace a videoukázky najdete na
www.google.com/mobile/goggles
(v angličtině)

Závislost na klávesnicí nyní padla. Po zavedení hlasového vstupu, technologie dosud omezené na několik málo jazyků, přichází internetový gigant Google s inovací, kterou uvítají lidé na celém světě - s vizuálním vyhledáváním.

Stačí spustit specializovanou aplikaci, pořídit snímek předmětu a počkat si na výsledek. Pokud si vyfotíte slavný objekt, například most Golden Gate jako na ilustraci k tomuto článku, Goggles jej určitě najde. To se nezdá příliš užitečné. Vše se ale změní, když se vžijete do situace turisty v Japonsku, který nezná obrázkové písmo. Tomu by hledání podle fotografie velmi pomohlo.

Co je to za víno?
Googles se ale nezaměřuje jen na památky. Měl by dokázat identifikovat i obyčejnou restauraci či prodejnu. Úkol programu usnadňují údaje o poloze z GPS modulu. Lokalitu může hned zobrazit pomocí Google Maps. Užitečnou funkcí jistě bude okamžité vyhledání podobných objektů v okolí.

To však není všechno: podle propagačních materiálů Googles pozná například loga či knihy nebo obaly cédéček a správně zařadí – a tedy následně nabídne užitečné informace - i láhev vína! Nafocenou vizitku program digitalizuje a údaje může rovnou přidat k uloženým kontaktům.

Tváře jsou tabu. Zatím
Naším cílem je identifikoval libovolný obrázek, říká viceprezident společnosti Google Vic Gundotra. Google indexuje přes miliardu snímků a databázi rychle rozšiřuje.

Program umí rozeznávat i tváře. Goggle se ale rozhodl tuto funkci zatím nerozvíjet a nezpřístupňovat. Důvodem jsou obavy o soukromí. S hlasitým nesouhlasem strážců soukromí se již Google několikrát setkal. Musel například rozmazat tváře chodů zachycených na snímcích měst a zpřístupněných aplikací StreetView.

Fukce Googles nyní běží ve zkušebním provozu. Prozatím je aplikace dostupná jen majitelům přístrojů postavených na platformě Android s operačním systémem Android 1.6 a vyšším. Pracuje se i na vizuálním vyhledávání přímo z osobního počítače. Rozšíření bude dostupné pro prohlížeč Chrome, dosud však nebylo uvolněno pro veřejnost.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!