Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kvůli ptačí chřipce v Nizozemsku utratili skoro dvě stě tisíc kachen

Věda

  5:38
HAAG - V Nizozemsku bylo kvůli nákaze ptačí chřipkou utraceno na 190 000 kachen, uvedla zpravodajská stanice BBC na svém webu. Úřady se snaží zabránit dalšímu šíření nákazy, která přichází nejspíše ze severní Evropy.

Kačer a kachna foto: Shutterstock

Likvidace chovů na šesti farmách následovala poté, co se virus objevil ve vsi Biddinghuizen, ležící přibližně 70 kilometrů na východ od Amsterodamu. Kmen viru úřady neupřesnily, zkontrolovaly však farmy v tříkilometrovém okruhu od místa, kde se nákaza původně projevila, a vydaly zákaz přepravy drůbeže v desetikilometrovém okruhu.

Ptačí chřipka v Rumunsku. Úřady nalezly nakažené pelikány v Dunaji

V uplynulých dnech museli na jihu Švédska kvůli ptačí chřipce utratit 200 000 slepic. Do Švédska se mohla ptačí chřipka rozšířit ze sousedního Dánska, kde byla v pondělí potvrzena na kachní farmě u Kodaně. Velké množství drůbeže - 110 000 krůt a kuřat - museli tento týden utratit i na severu Německa. Virus choroby minimálně u volně žijících ptáků zaznamenalo již deset evropských zemí.

Kromě Nizozemska, Švédska, Dánska a Německa se ptačí chřipka v posledních týdnech objevila i v Polsku, Rakousku, Švýcarsku, Maďarsku, Chorvatsku a Rusku.

Zakázaná vakcinace

Takzvanou ptačí chřipku, která byla známa již v 19. století jako ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru ptačí chřipky, označovaný jako H5N1, se objevil zhruba před 20 lety v Asii, odkud se rozšířil do celého světa. Na člověka se virus ptačí chřipky přenáší jen zřídka, pak má ale vysokou úmrtnost - nepřežije více než polovina nakažených.

Vakcinace proti ptačí chřipce se v chovech neprovádí, je dokonce zakázaná. Postižená hejna se likvidují. V postižených oblastech se přijímají i další opatření, jako je vymezení a izolace rizikových pásem či zákaz přepravy ptactva, výstav a trhů.

Autor: