Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli ptačí chřipce v Nizozemsku utratili skoro dvě stě tisíc kachen

Věda

  5:38
HAAG - V Nizozemsku bylo kvůli nákaze ptačí chřipkou utraceno na 190 000 kachen, uvedla zpravodajská stanice BBC na svém webu. Úřady se snaží zabránit dalšímu šíření nákazy, která přichází nejspíše ze severní Evropy.

Kačer a kachna foto: Shutterstock

Likvidace chovů na šesti farmách následovala poté, co se virus objevil ve vsi Biddinghuizen, ležící přibližně 70 kilometrů na východ od Amsterodamu. Kmen viru úřady neupřesnily, zkontrolovaly však farmy v tříkilometrovém okruhu od místa, kde se nákaza původně projevila, a vydaly zákaz přepravy drůbeže v desetikilometrovém okruhu.

V uplynulých dnech museli na jihu Švédska kvůli ptačí chřipce utratit 200 000 slepic. Do Švédska se mohla ptačí chřipka rozšířit ze sousedního Dánska, kde byla v pondělí potvrzena na kachní farmě u Kodaně. Velké množství drůbeže - 110 000 krůt a kuřat - museli tento týden utratit i na severu Německa. Virus choroby minimálně u volně žijících ptáků zaznamenalo již deset evropských zemí.

Kromě Nizozemska, Švédska, Dánska a Německa se ptačí chřipka v posledních týdnech objevila i v Polsku, Rakousku, Švýcarsku, Maďarsku, Chorvatsku a Rusku.

Zakázaná vakcinace

Takzvanou ptačí chřipku, která byla známa již v 19. století jako ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru ptačí chřipky, označovaný jako H5N1, se objevil zhruba před 20 lety v Asii, odkud se rozšířil do celého světa. Na člověka se virus ptačí chřipky přenáší jen zřídka, pak má ale vysokou úmrtnost - nepřežije více než polovina nakažených.

Vakcinace proti ptačí chřipce se v chovech neprovádí, je dokonce zakázaná. Postižená hejna se likvidují. V postižených oblastech se přijímají i další opatření, jako je vymezení a izolace rizikových pásem či zákaz přepravy ptactva, výstav a trhů.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat