Jde o spojení laboratoří, a to jedné pro výzkum použitelnosti a dvou pro práci s virtuální realitou. Ve všech je možné využívat vybavení biometriky, tedy zařízení, která sledují pohyb očí a zařízení pro snímání tepu či teploty. Vybudování a vybavení laboratoří stálo zhruba 33 milionů korun. Většinu zaplatila Evropská unie, ČZU se podílela šesti miliony korun.
V laboratoři použitelnosti mohou vědci zkoumat například reakce lidí na různou podobu internetových stránek a podle toho, jak je lidé vnímají, vytvořit ideální grafiku. Česká zemědělská univerzita tuto možnost sama využila při vytváření svých nových webových stránek, řekl proděkan Provozně ekonomické fakulty ČZU Roman Kvasnička. Zapojila do toho studenty ze školy, kteří laboratoře využívají při svém studiu.
Deset počítačů v místnosti umožňuje, aby se pokusů zúčastnilo více lidí najednou. Mohou plnit úkoly společně, nebo samostatně. Podle vědců to šetří čas, a zároveň je tak možné zkoumat chování lidí i při spolupráci, jako třeba mezi manažery a dalšími pracovníky ve firmách.
Virtuální realita
Podle specialisty vědeckého týmu Josefa Pavlíčka by laboratoř mohly v budoucnu využívat například firmy, které vyrábějí stavebnice pro děti nebo montovaný nábytek. Lidé dostanou za úkol výrobek složit a vědci mohou pozorovat, jak se s tím vypořádají. Vše snímají kamery a ze získaných dat se ukáže, zda je u výrobku dobrý návod a produkt lidem vyhovuje.
„Díky virtuální realitě můžeme simulovat prostředí a situace, které jsou špatně dostupné, jako cesta na Mars, příliš nákladné, jako je model auta budoucnosti, nebo nebezpečné, jako je simulace havárie jaderné elektrárny,“ dodal vedoucí pracoviště Petr Kos.
Laboratoř lidského chování slouží podle Kvasničky hlavně pro výzkum a výuku. Komerčně nyní spolupracuje s pěti firmami, do budoucna by jich mohlo být deset až 15, dodal.