Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ledová pokrývka Arktidy je nejtenčí za 30 let

Věda

  20:00
ANCHORAGE - Ledová pokrývka Severního ledového oceánu se zmenšila na druhou nejnižší úroveň od roku 1979, kdy satelity začaly tuto oblast sledovat. Oznámilo to americké Národní středisko dat o sněhu a ledu (NSIDC).

Z arktického dna uniká metan foto: Shutterstock

Arktickou oblast pokrývalo v sobotu desátého září 4,34 milionu kilometrů čtverečních ledu. To je o 110.000 kilometrů čtverečních více než ke stejnému datu v roce 2007. Hodnota rekordního minima tehdy činila 4,17 milionu kilometrů čtverečních.

Vědci nyní ještě musí určit, zda zjištěná úroveň ledové pokrývky bude v tomto roce nejnižší. Roční minimum mořského ledu nastává kolem poloviny září. Ledová vrstva může podle Walta Meiera z NSIDC ubývat nejen kvůli tání, ale také následkem větrů. Meier nicméně dodal, že některé oblasti, včetně těch v blízkosti severního pólu, vykazují známky nárůstu ledové pokrývky.

Ledu ubývá

Univerzita v severoněmeckých Brémách před týdnem zveřejnila zprávu, ve které uvedla, že současná úroveň zalednění dokonce pokořila rekordně nízké hodnoty z roku 2007. Zmíněná univerzita podle Meiera využívá měření s lepším rozlišením, takže odborníci mohou lépe rozeznat menší oblasti ledu a vody. Dodal ovšem, že tato metoda trpí rovněž některými nedostatky.

Všechna měření ale vykazují, že arktický led během posledních desetiletí dramaticky ubývá. Zalednění zjištěné k sobotnímu datu představuje jen dvě třetiny pokrývky oproti průměrným stavům zjištěných v letech 1979 až 2000. Předpokládá se, že úbytek mořského ledu má kaskádový dopad na klima v severních polárních oblastech a dokonce i v nižších zeměpisných šířkách.

Mořský led na Arktidě.

Tající Severní ledový oceán

Zvářata se chovají jinak

Podle studie, kterou v úterý zveřejnila americká geologická služba USGS, se s některými následky potýkají Yupikové na jihozápadě Aljašky. Zpráva uvedená v odborném magazínu Human Organization se opírá o pozorování starších a dlouholetých lovců ze dvou vesnic na dolním toku řeky Yukon.

Tamní obyvatelé sledují v posledních letech dramatické změny v tloušťce ledu, což znamená veřejné ohrožení, protože v této oblasti bez silnic cestují lidé v zimě přes zamrzlé řeky. Eskymáčtí obyvatelé také vypověděli o měnícím se pohybu zvěře, zejména losů a bobrů, a změnách ve vegetaci. Kvůli menšímu zalednění řek je také slabší tok řek během jarní oblevy.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat