Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Malí Jágrové. Přibývá ambiciózních rodičů, kteří chtějí mít ze svých dětí mistry

Věda

  15:44
PRAHA - Třikrát i čtyřikrát týdně tráví odpoledne na tréninku a o víkendech na zápasech nebo turnajích. Ve škole mají individuální plán. Malí sportovci nad učením mnoho času nestráví, nezbývá na ně energie. Vychovat nového Jágra nebo Kvitovou se ale nepodaří vždy. Pokud dítě kvůli sportování zanedbalo školu, má pak smůlu.

Jakého vzdělání dosáhli někteří profesionální sportovci. foto: Lidovky.cz

„Brzy přijde na to, že s odpovědí ‚tak určitě‘ žádnou velkou kariéru mimo sport neudělá. Pokud bylo navíc rodiči vedeno k tomu, že musí být nejlepší, slušně to s ním zamává,“ říká učitelka Petra Hanousková, dnes již důchodkyně.

Šéf olympijského výboru: České děti nesportují. Nevědí totiž, že sport vůbec existuje

Přestože neučila na sportovní základní škole, žáků s individuálním studijním plánem kvůli sportu prý zažila několik desítek. „Měli hodně absencí, a proto i málo známek. Na konci pololetí jsme je zkoušeli v kabinetě, leckdy to byla katastrofa, ale prolezli,“ vzpomíná. Nejcílevědomější malé sportovce, a především ambiciózní rodiče, prý zažila v posledních letech před důchodem. „Tlak na úspěch a výkon je větší než kdy dřív. Že klukovi nejdou zlomky? Nevadí. Chytí se přece míče a vykope si miliony,“ uvažují podle ní rodiče, kteří prý pak své děti od učení někdy i sami odrazují s tím, ať se raději soustředí na sport, protože v něm cítí potomkovu budoucnost.

Podobnou optikou hledí i někteří trenéři, kteří touží po tom, vychovat si svou sportovní hvězdu. „Je důležité si uvědomit, že 98 procent dětských sportovců to nikdy v životě nedotáhne na nejvyšší, tedy profesionální úroveň. V dětském věku je prakticky nemožné odhadnout, které z dětí má vlohy k tomu, aby dosáhlo mimořádných sportovních úspěchů,“ říká pediatr Nabil El-Lababidi z Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Na ne úspěch už dnes nejsou nastaveny ani sportovní oddíly, ani rodiče. Zatímco dnešní třicátníci a čtyřicátníci v dětství sportovali pro radost nebo prostě proto, aby se nepotulovali bezcílně po ulici, své děti vedou k podávání co nejlepších výkonů. Změnily se i sportovní kluby. Praxe, kdy dítě dělá aktivně dva sporty a ještě přitom stihne hrát na klavír, je dnes téměř nemyslitelná. Trénuje se třikrát i čtyřikrát týdně a víkendy jsou vyhrazeny zápasům a soutěžím. Trenéři o průměrné svěřence většinou nestojí, kluby si nechávají jen ty nejlepší, kteří projdou pravidelným vyřazovacím sítem. Oddíly, kam chodí několik let tytéž děti, skamarádí se a utvoří partu, tím pádem ve větších městech přestávají existovat.

Jaké má závodní sportování výhody a nevýhody? Co dělají tvrdé tréninky s dětským zdravím? A co bude s dětmi, kterým sportovní kariéra nevyjde?

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat