Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Měňavka nikdy nezabloudí

Věda

  14:18
CAMBRIDGE (USA) - Nemá mozek, ale přesto si pamatuje cestu z bludiště. Řeč je o malém měňavkovitém prvokovi z rodu hlenek, konkrétně o vápenatce mnohohlavé (Physarum polycephalum). Tvoří ji jediná buňka s mnoha jádry. Živí se bakteriemi, houbami a drobným organickým materiálem. Pohybuje se rychlostí centimetr za hodinu.

Přehled nejbláznivějších vědeckých objevů, které letos získaly Ig Nobelovu cenu foto: Koláž/LN/ŠIMON

Schopnosti vápenatky otestoval japonsko-maďarský tým výzkumníků vedený Tošijuki Nakagakim z Hokkaidské univerzity v Sapporu. Za svoji studii, zveřejněnou v prestižním vědeckém časopise Nature, dostal Ig Nobelovu cenu v oboru kognitivních věd.

Vědci vápenatku zavřeli do bludiště a čekali, jak se zachová. K východu na opačné straně nastražili potravu, aby měla motivaci pustit se do hledání. Bludištěm se mohla proplést čtyřmi různými cestičkami, ale chutné sousto čekalo jen na konci jedné z nich.

Přečtěte si podrobnosti o Ig Nobelovkách, včetně kompletního seznamu oceněných

V prvním kole se hlenka rozprostřela všemi směry. V dalších kolech už neomylně vybírala kratší cestu a ze slepých uliček rychle vycouvala. Na konci experimentu už si celou trasu pamatovala a šla za potravou najisto.

Nakagaki s kolegy na studii navázali dalším výzkumem. V něm znovu ověřili paměť vápenatky. V pravidelných intervalech na ni pouštěli závany suchého vzduchu, při kterých zpomaluje pohyb. Ukázalo se. že zpomalí ve chvílích, kdy vědci větrák vypnuli, ale měňavka očekávala další závany. Zkrátka si je pamatovala.
Autor: