Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mladé vědkyně mohou získat 750 tisíc

Věda

  12:00
PRAHA - Již 6. ročník české národní soutěže Pro ženy ve vědě zahájily Akademie věd, UNESCO a společnost L´Oréal.
V laboratoři (ilustrační foto)

V laboratoři (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Novinkou letošního ročníku je digitalizace soutěže. Uchazečky budou své projekty předkládat nejen písemně, ale také je vkládat na webové stránky www.prozenyvevede.cz. Čas na přihlášení mají badatelky ve věku do 35 let do 31. ledna 2012, uvedli pořadatelé.

Tři nejlepší vědkyně si rozdělí částku tři čtvrtě milionu korun. Toto stipendium mohou vítězky použít prakticky na cokoliv. Podmínkou je, že investice nějakým způsobem zlepší život vědkyně.

Laureátky obvykle uvádějí, že si zaplatily odborné kurzy v zahraničí, najaly pečovatelky o děti a domácnost, aby se samy mohly věnovat vědě, nebo že si pořídily výkonnější počítač či objednaly vědeckou literaturu a časopisy ze zahraničí.

Porotě, která bude práce hodnotit, předsedá bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová. Zasedají v ní přední vědci, mezi nimi také profesorka Blanka Říhová, která zkoumá transport léčiv v organismu, který by ničil na rozdíl od chemoterapie pouze patologickou tkáň.

Národní stipendium Pro ženy ve vědě

Cílem projektu je představit ženy-vědkyně veřejnosti. Národní stipendium Pro ženy ve vědě je součástí mezinárodního projektu For Women in Science, který od roku 1998 podporuje špičkové badatelky z celého světa.

Na mezinárodní úrovni se uděluje každoročně pět cen významným badatelkám, které se za svou kariéru staly vzorem pro následující generaci.

Dalších 15 stipendií dostávají vědkyně, jejichž výzkumný projekt přijala uznávaná vědecká instituce mimo jejich domovskou zemi. Národní ceny se udělují ve zhruba 60 zemích.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat