Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mnohomluvné otisky prstů

Věda

  10:05
PRAHA - Otisky prstů mohou s vysokou pravděpodobností nejen identifikovat pachatele, ale prozradí i něco o jeho zvycích a životním stylu.

Otisk prstů foto: Reprofoto

Pokrok pomáhá v boji proti zločincům. Dokázali to odborníci na konferenci pořádané Radou pro výzkum v technických a fyzikálních oborech konané v Londýně. Tři týmy tam vyšly ze "slonovinových věži" svých laboratoří a představili forenzním odborníkům metody, které by v dohledné budoucnosti měly detektivům ulehčit práci.
Doktorka Sue Jickellsová z Kings College v Londýně představila výsledky práce, která chce z otisku prstu dostat "něco víc".

Otisk prstů je tvořen z velké části lipidy, tedy tuky. "A lipidy nám dávají spoustu možností," řekla doktorka Jickellsová. Jsou součástí našeho metabolismu, který ovlivňují i naše životní návyky a (jde o kriminalistiku) také zlozvyky. Kuřáci tak například ve zvýšené míře vytváří chemickou sloučeninu kotinin. V současné době provádí Jickellsová se svými kolegy výzkum ve spolupráci s protidrogovými centry, aby ověřila, zda otisky prstů mohou prozradit i závislost na tvrdých drogách.

To ale není vše, co lze z otisku prstů vyčíst. Prozradí například i věk. Staří, dospělí i děti, každá z těchto věkových skupin má poněkud odlišné složení otisků. Zanechávají za sebou jiné organické sloučeniny.

Nevýhodou ovšem je, že lipidy se během několika dní rozpadnou, průměrně to je okolo týdne. Výzkum odborníků z Kings College se proto zaměřuje i na problém "rozpadové" řady otisků prstů. To by mělo umožnit přesnější zpětnou rekonstrukci.

Otisky na tisíce kousků
Další přednášející, Neil McMurray z university ve Swansea ve Walesu, se s kolegy zaměřil na metody snímání otisků prstů z kovových povrchů včetně tak namáhaným dílů, jakou jsou kulky či kousky odpálených výbušných zařízení.

Otisky, které na těchto površích vznikají, jsou především stopami lidského potu. Při použití klasických metod je jejich odhalení někdy velice komplikované.

Proto se McMurray se svými kolegy věnuje zkoumání chemických stop, které na kovu zanechal agresivní lidský pot. Měří drobné změny elektrického potenciálu na místech doteku. Podařilo se mu tak "sebrat" otisky i z kovových dílů, které byly vystaveny teplotám okolo 600 stupňů.

Odborníci doufají, že za několik let bude výsledkem jejich práce přenosné zařízení schopné odhalit otisky prstů přímo na místě činu.

Boty proti zločinu
Na konferenci se mluvilo také o botách. Díky novým zákonům nyní mohou policisté běžně odebírat podezřelým osobám vzorky otisků podrážek a soud je přijímá jako důkazy. Byť se svojí vypovídací hodnotou nevyrovnají vzorkům DNA nebo otiskům prstů.

Ovšem stopy podrážek se podaří odhalit na mnoha místech trestného činu. Přesná identifikace obuvi je ale nyní pouze v rukou detektivů. Profesor Nigel Allison a jeho tým z univerzity v Sheffieldu představili první výsledky zkoušek automatizovaného systému pro identifikaci podrážek obuvi.

Úspěšnost je velmi dobrá, ale systém zatím nepracuje s částečnými otisky. Když se osvědčí, mohl by posloužit například k rychlé identifikaci podezřelých.

Byl to blondýn s černou botou?
Snímání otisků prstů je staré 150 let, ale rozhodně to neznamená, že by se přežilo, byť rukavice se od té doby staly povinnou zločineckou výbavou. "Stará dáma" daktyloskopie má v rukávu ještě několik es, jak dokazují i příspěvky britských odborníků představené na nedávné konferenci v Londýně.

Kriminalistika se však netočí jen kolem otisků prstů. Při identifikaci zločinců by měl pomoci i v současnosti vyvíjený počítačový systém rozeznávání otisků podrážek bot. Například britské soudy je od minulého roku mohou uznávat jako důkaz.

Nová metoda snímání otisků prstů pomocí změn elektrického potenciálu v místech, kde na kovech ulpěl lidský pot, umožňuje odhalit tyto důležité důkazy třeba na nábojnicích či součástkách bomb.

Bílkoviny, ze kterých se skládají otisky prstů, by v budoucnu mohly prozradit například i to, jestli byl dotyčný kuřák či nekuřák, zda bral drogy, případně jaké, a v neposlední řadě i jeho věk.

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat