Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na ISS útočí vesmírný odpad, musí změnit letovou dráhu

Věda

  10:20
MOSKVA - Provést okamžitou korekci dráhy letu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se rozhodli pracovníci ruského kosmického řídícího střediska. Reagují tak na "útok vesmírných odpadků", které se ISS s šesti kosmonauty na palubě postavily do cesty. Agentura Interfax s odvoláním na experty oznámila, že pravděpodobnost srážky označili odborníci za "velmi vysokou".

Pohled na ISS foto: NASAReprofoto

Podle mluvčího střediska pro řízení letů Valerije Lyndina bude manévr proveden ve 12:25 SELČ, kdy bude ISS převedena na vyšší dráhu letu. Podle agentury ITAR-TASS na hrozící nebezpečí ruské řídící středisko upozornili experti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Progress orbitální laboratoří

Ruská vesmírná nákladní loď Progress, která se v pondělí odpoutala od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), se na následující tři týdny přeměnila na výzkumnou laboratoř. Na oběžné dráze kolem Země bude provádět geofyzikální experimenty.

Původ odpadků ani jejich charakter odborníci neznají. "Poslední výpočty dráhy vesmírného smetí ukazují, že stanici skutečně ohrožuje. Možnost srážky je velmi vysoká," řekl novinářům Lyndin.

Potřeba upravit dráhu letu ISS kvůli možné kolizi je poměrně častá. Kolem Země krouží kromě funkčních družic také miliony úlomků, vesměs pozůstatků po starých raketách a satelitech. V minulosti už se toto smetí dvakrát srazilo s fungujícími vesmírnými zařízeními.

Na palubě ISS pobývají nyní ruští kosmonauti Fjodor Jurčichin, Alexandr Kaleri a Oleg Skripočka a Američané Shannon Walkerová, Doug Wheelock a Scott Kelly.

Autor:

Mohlo by vás zajímat