Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na milovické pastvině se začaly objevovat významné druhy bylin

Věda

  6:39
MILOVICE - Na obou pastvinách velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice na Nymbursku se letos objevily významné druhy bylin, které zde v předchozích letech chyběly nebo byly velmi vzácné.

V Milovicích na Nymbursku se dnes ráno narodilo hříbě divokých koní. foto:  Petr Topič, MAFRA

Největší radost mají biologové z mateřídoušky, hvozdíku svazčitého, černýše rolního a nápadně žlutě kvetoucích omanů vrbolistých, řekl ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

Hlavním důvodem pro zavedení pastvy velkých kopytníků v bývalém výcvikovém prostoru byla obnova pestrých luk a jejich udržování přírodě blízkým způsobem. První dva roky pastvy, tedy v době od roku 2015, podle Dostála přinesly celkovou změnu vegetace. Ustupovaly druhově chudé a husté porosty a naopak přibývalo krátkostébelných řídkých trávníků důležitých pro stepní organismy.

V rezervaci velkých kopytníků mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou o rozloze zhruba 160 hektarů žijí zubři, pratuři a divocí koně. Všechny zde žijící druhy se již podařilo rozmnožit.

Letos se objevily i druhy, které na pastvinách dosud chyběly. Prvním příjemným překvapením byl černýš rolní, ohrožená, exoticky vyhlížející fialovožlutá bylina, která se vzácně vyskytuje na přilehlém kopci. Druhou květinou, jejíž návrat vědci zaznamenali, je mateřídouška vejčitá. Nejbližší místo, kde mateřídouška dosud rostla, byl stovky metrů vzdálený vrchol kopce, na jehož úpatí se pastvina nachází. Nyní vědci mateřídoušku našli hned na třech místech milovické pastviny.

Mateřídouška i hvozdík

„Mateřídouška je typickou bylinkou teplých řídkých trávníků. Zatímco ty zde díky pastvě vznikly již předloni, samotné mateřídoušce trvalo dva roky, než se na pastvinu dostala,“ uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Připomněl, že mateřídouška produkuje kvalitní nektar, takže z ní měli jistě radost i motýli a včely.

Nečekané překvapení připravila vědcům další květina - hvozdík. Na různých místech bývalého vojenského prostoru totiž rostou dva druhy hvozdíků, hvozdík kartouzek a hvozdík kropenatý a právě jejich výskyt byl dříve či později očekáván i v obnovené lokalitě. Na pastvině u Milovic se však objevil jiný druh, hvozdík svazčitý, který patří mezi vzácnější druhy české květeny. Zajímavou rostlinou, která se na pastvině u Milovic začíná objevovat na nových místech, je také oman vrbolistý.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat