Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na milovické pastvině se začaly objevovat významné druhy bylin

Věda

  6:39
MILOVICE - Na obou pastvinách velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice na Nymbursku se letos objevily významné druhy bylin, které zde v předchozích letech chyběly nebo byly velmi vzácné.

V Milovicích na Nymbursku se dnes ráno narodilo hříbě divokých koní. foto:  Petr Topič, MAFRA

Největší radost mají biologové z mateřídoušky, hvozdíku svazčitého, černýše rolního a nápadně žlutě kvetoucích omanů vrbolistých, řekl ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

Hlavním důvodem pro zavedení pastvy velkých kopytníků v bývalém výcvikovém prostoru byla obnova pestrých luk a jejich udržování přírodě blízkým způsobem. První dva roky pastvy, tedy v době od roku 2015, podle Dostála přinesly celkovou změnu vegetace. Ustupovaly druhově chudé a husté porosty a naopak přibývalo krátkostébelných řídkých trávníků důležitých pro stepní organismy.

V rezervaci velkých kopytníků mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou o rozloze zhruba 160 hektarů žijí zubři, pratuři a divocí koně. Všechny zde žijící druhy se již podařilo rozmnožit.

Letos se objevily i druhy, které na pastvinách dosud chyběly. Prvním příjemným překvapením byl černýš rolní, ohrožená, exoticky vyhlížející fialovožlutá bylina, která se vzácně vyskytuje na přilehlém kopci. Druhou květinou, jejíž návrat vědci zaznamenali, je mateřídouška vejčitá. Nejbližší místo, kde mateřídouška dosud rostla, byl stovky metrů vzdálený vrchol kopce, na jehož úpatí se pastvina nachází. Nyní vědci mateřídoušku našli hned na třech místech milovické pastviny.

Mateřídouška i hvozdík

„Mateřídouška je typickou bylinkou teplých řídkých trávníků. Zatímco ty zde díky pastvě vznikly již předloni, samotné mateřídoušce trvalo dva roky, než se na pastvinu dostala,“ uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Připomněl, že mateřídouška produkuje kvalitní nektar, takže z ní měli jistě radost i motýli a včely.

Nečekané překvapení připravila vědcům další květina - hvozdík. Na různých místech bývalého vojenského prostoru totiž rostou dva druhy hvozdíků, hvozdík kartouzek a hvozdík kropenatý a právě jejich výskyt byl dříve či později očekáván i v obnovené lokalitě. Na pastvině u Milovic se však objevil jiný druh, hvozdík svazčitý, který patří mezi vzácnější druhy české květeny. Zajímavou rostlinou, která se na pastvině u Milovic začíná objevovat na nových místech, je také oman vrbolistý.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat