Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Na stopě lodi kapitána Cooka

Věda

  11:28
PRAHA - Endeavour, jedna z nejslavnějších plachetnic historie, leží pravděpodobně v bahně amerického přístavu Newport. Archeologové budou totožnost údajné lodi kapitána Cooka dále zkoumat.

Kapitán Cook

Když v srpnu roku 1768 vyplula z anglického přístavu Plymouth loď Endeavour na plavbu do jižních moří, jen máloco nasvědčovalo tomu, že tato nenápadná a podle současníků celkem ošklivá plachetnice vstoupí do historie.

Trojstěžník Endeavour postavili pro přepravu uhlí kolem britských ostrovů, a nebýt kapitána Cooka, strávila by svůj „život“ pendlováním z jednoho přístavu do druhého.

„Uhlák“ předčil ušlechtilé fregaty

Na konci 18. století o nadvládu nad oceány soupeřila Británie s Francií. Obě velmoci se snažily rozšířit svůj vliv i pomocí objevitelských cest. V tomto úsilí byli úspěšnější Britové. Jednou z jejich předností byl i pragmatismus, s jakým na nebezpečné cesty vybírali lodi.

Francouzi preferovali fregaty. Zdánlivě ideální volba. Tyto plachetnice v sobě kombinovaly rychlost a značnou palebnou sílu. Například fregaty Boussole a Astrolabe, na nichž vyrazil do jižního Pacifiku kapitán Lapérouse, nesly každá po čtyřiceti dělech. Protože fregaty musely být co nejrychlejší, nesly komplikovaný systém plachet a lan. Ke své obsluze ale potřebovaly velmi početnou posádku. Jejich štíhlé trupy skvěle prořezávaly vlny, ale neposkytovaly dostatek místa a nevýhodou byl i vyšší ponor. I to přispělo ke tragickému konci Lapérousovy expedice. Cook si na svou cestu vybral obyčejnou obchodní loď, která sloužila k přepravě uhlí. Byla menší, ale na její obsluhu stačila nepočetná posádka. Malý ponor byl pro plavbu v neznámých vodách ideální. I tak měla Endeavour namále. Při cestě kolem Austrálie loď uvízla na Velkém korálovém útesu. Výpravu zachránila robustní stavba trupu. Po opravě cesta pokračovala.

Endeavour (v překladu Snaha) si však vybral James Cook pro cestu, během které měl dovést astronomy na Tahiti, a především objevit tajemný kontinent zvaný Terra Australis Incognita. Podle dobových představ se měl nalézat jižně od čtyřicátého stupně jižní šířky a „vyvažovat“ svou hmotou masivní Eurasii.

Cookova tříletá cesta byla vědecký triumf. Prokázala, že Nový Zéland je ostrov, a padla tak domněnka, že jde o součást obřího kontinentu. Cook také zmapoval východní pobřeží Austrálie, a předznamenal tak britskou kolonizaci. Pro většinu Australanů je Cook objevitelem jejich kontinentu. Spolu s ním vstoupila do historie Endeavour.

Proto zájemci o mořeplavbu pečlivě sledují výzkumy prováděné v přístavu města Newport. Archeologové tam před rokem našli čtyři lodi z osmnáctého století, ke kterým nyní přibyly další dvě, uvedl server BBC. Je tak známa poloha téměř poloviny ze 13 lodí, které Britové během americké války za nezávislost úmyslně potopili, aby zabránili francouzské flotile v přístupu do přístavu a v bombardování města.

Jedním z vraků má být i Endeavour. Po slavné objevitelské cestě nemělo už královské námořnictvo pro loď využití a prodalo ji obchodníkům. Po vypuknutí amerického povstání pod jménem Lord Sandwich přepravovala hesenské žoldnéře přes Atlantik. Později se z ní stala dokonce vězeňská loď. V jejích útrobách Britové internovali prominentní americké povstalce.

Archeologové na dně našli několik předmětů, ale žádný zatím neposkytl přímý důkaz, že jde o Endeavour. Proto vědci chtějí kýl lodi vykopat. Věří, že potom loď bude možné s jistotou identifikovat, neboť se zachovaly původní plány konstrukce Endeavour. K dispozici jsou i údaje o úpravách provedených před objevitelskou plavbou.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!