Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na vědecký výzkum by měl stát dát příští rok 26,6 miliard Kč

Věda

  9:56
PRAHA - Na výzkum a vývoj by měl dát stát v příštím roce 26,6 miliardy korun. Předpokládá to návrh rozpočtu, který ve středu projedná vláda. Je to asi o 1,2 miliardy korun více, než je v letošním rozpočtu. Stejné sumy jako příští rok by měly jít z rozpočtu na výzkum a vývoj i v letech 2012 a 2013.
Laboratoř (ilustrační foto)

Laboratoř (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Věda by tedy měla dostávat více peněz, než předpokládal dosud platný střednědobý výhled. Příští rok by měla být částka proti platnému výhledu vyšší asi o 1,77 miliardy korun a v dalších dvou letech shodně o 1,79 miliardy korun. Zvýšení vychází ze závazků schválených vládou, uvádí důvodová zpráva Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Vláda se v minulosti zavázala například k tomu, že se bude snažit nesnižovat podíl peněz pro Akademii věd. Akademie by měla na institucionální výdaje dostávat v následujících třech letech asi 4,57 miliardy korun, podobně jako letos. Měly by se ale snižovat částky na účelové výdaje. Příští rok by měly být asi 420 milionů korun, v roce 2013 by měly klesnout na 39 milionů.

Klíčovým rozporem návrhu výdajů státního rozpočtu na výzkum a vývoj je podle předkládací zprávy námitka ministerstva financí. Ministerstvo chce umožnit vyšší výdaje proti platnému výhledu za podmínky, že budou kryty z jiných výdajů ministerstva školství. Rada je proti.

Více peněz na výzkum a vývoj by chtěla některá ministerstva. Například ministerstvo průmyslu by chtělo pro léta 2012 a 2013 celkem další dvě miliardy, ministerstvo zemědělství 58 milionů korun na každý rok z let 2011 až 2013 a ministerstvo zahraničí 50 milionů pro příští rok. Vládní rada s požadavky ministerstev nesouhlasí kvůli prohloubení schodků výdajů na vědu a výzkum.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat