Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Naše observatoř je nejlepší

Cena za výzkum kosmického gama záření | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cena za výzkum kosmického gama záření | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká zrcadla lépe odrážejí světlo, říká profesor Werner Hofmann, ředitel Institutu Maxe Plancka pro jadernou fyziku a koordinátor projektu H. E. S. S.

* LN Čím je projekt H. E. S. S. tak výjimečný?
Astronomové studují vesmír v různých částech spektra - například v optickém, ultrafialovém nebo rentgenovém záření. Naše teleskopy poprvé umožnily pořídit obraz naší Galaxie a jejího středu v záření gama, což jsou částice s extrémní energií. Podařilo se nám odhalit, jaké objekty toto záření vydávají, dříve se o tom jen spekulovalo.

* LN Jaké objekty to tedy jsou?
Například supernovy, ale také černé díry ve chvíli, kdy pohltí hmotný objekt. Díra ho „spolkne“, ale zároveň se někdy část hmoty vymrští zpátky v úzkém proudu a s ní i částice záření gama. Přesný mechanismus tohoto procesu ale zatím neznáme.

* LN Údajně jste také našli záhadné objekty vyzařující gama záření, které mohou být tvořeny temnou hmotou...
To je trochu složitější. Našli jsme „neviditelné“, ale hmotné objekty ve středu naší Galaxie. Když se k sobě přiblíží, vyzařují v oblasti gama záření. Zveřejnili jsme proto hypotézu, že by mohlo jít o temnou hmotu. Zatím ji ale nikdo neověřil a osobně jsem k ní skeptický. Domnívám se, že v budoucnu tento jev vysvětlí jiný astrofyzikální proces, který dnes možná ještě neznáme.

* LN Projekt je mezinárodní. Kolik vědců se na něm podílí?
Tým tvoří vědci z devíti zemí, celkem je to asi sto lidí. Pracujeme s nákladnými přístroji, které by si jeden výzkumný ústav nemohl dovolit, museli jsme spojit síly. Samozřejmě je výhodou, že každý přinese nové myšlenky, na druhou stranu každý má svůj názor a někdy se kompromis hledá obtížně.

* LN Na projektu spolupracují také Češi, jak byste zhodnotil jejich přínos?
Ano, profesor Ladislav Rob a jeho student Dalibor Nedbal se podílejí na analýze dat, Dalibor nyní pracuje v Heidelbergu. Češi se podíleli také na výrobě zrcadel, bez kterých bychom se pochopitelně neobešli. Vyrobili jich asi polovinu, zbytek dodala firma z Arménie.

* LN Která zrcadla jsou kvalitnější?
Těžko říci, kvalita je srovnatelná. Jenom se zdá, že česká zrcadla lépe odrážejí světlo, arménská zase o něco déle vydrží.

* LN Je vaše observatoř jediná svého druhu na světě?
Není jediná, Japonci mají menší teleskopy pro sledování záření gama v Austrálii. Na severní polokouli stojí také dvě observatoře, jedna funguje několik let na Kanárských ostrovech, druhá v těchto dnech zahajuje provoz v USA. Ale naše observatoř je největší a řekl bych, že nejlepší - zatím dosáhla nejlepších výsledků.

* LN Loni se váš projekt dostal do finále, ale Descartovu cenu nakonec nezískal. Co vás vedlo k tomu přihlásit se znovu?
Tehdy se projekt teprve rozjížděl a je pravda, že řadu významných objevů jsme učinili až v posledním roce. Bylo nám naznačeno, abychom se přihlásili znovu, že máme šanci uspět.

* LN Jak naložíte s penězi, které jste vyhráli?
Investujeme je do dokončení observatoře v Namibii. Stavíme pátý dalekohled, který bude větší než čtyři stávající, bude měřit třicet metrů. Má začít pracovat zhruba za dva roky. Přiznám se, že máme trochu schodek ve financování, takže nám ty peníze opravdu přijdou vhod.
Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...