130 let

Diskuze

Nástroje nám pletou mozek, mění vnímání vlastního těla

Třeba se jednou dočkáme chvíle, kdy bude na některých jednoduchých nástrojích nalepeno varování: „Pozor, mění funkci mozku!“ Jak totiž ukazuje nový výzkum francouzských vědců, stačí pár minut s nástrojem v ruce a naše představa o vlastním těle se změní.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Lemond

11. 7. 2009 9:49
Hrani na hudebni nastroj meni funkcE mozku

To zas francouzší vědci objevili Ameriku. :-(

Muzikanti dlouholetým cvičením = zacházením s nástrojem = dosahují toho, že pro ně přestává existovat hranice mezi nástrojem a lidským tělem, přesněji jejich myslí. Vědomí (i podvědomí) pak pracuje přímo se zvukem, jeho nepatrnými nuancemi. Tělo samotné pak v daném procesu přestává "vědomě" existovat, slouží jako fyzický přenosový článek mezi dvěma nehmotnými jevy - ideou (představou) a zvukem. 

Přesnost koordinace pohybů  se musí udržovat každodenním cvičením, ale základní pohybové návyky zůstávají navždy. Navíc, cvičení na klávesové nástroje v ranném dětství mohutně stimuluje nezávislý rozvoj obou mozkových hemisfér, takže mozek pak řeší s mnohem vyšší "kvalitou" i úkoly ve zcela jiných oblastech - prostorová orientace, představivost, matematika o rozvoji paměti ani nemluvě! 

0 0
možnosti

Milan

25. 6. 2009 11:31
Většina lidí je dnes

jen periferním zařízením svého počítače.

0 0
možnosti

lomihnát

24. 6. 2009 12:25
Pane doktore, myslím si, že jsem auto.

0 0
možnosti

Petr

24. 6. 2009 11:44
dlouho

Už od středověku je známo, že se vnímání přizpůsobuje. Tehdy při pokusu - brýle převracující obraz po mnohadenním nošení nepředstavovali problém a po jejich sundání měl člověk (opět) pocit, že je svět vzhůru nohama.

0 0
možnosti