Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Nechal se pobodat 150 druhy hmyzu. Nejhorší je mravenec, nebo hrabalka, říká entomolog

vosa, včela, sršeň | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy vosa, včela, sršeň | foto: Shutterstock

PRAHA Ležíte si u vody, nebo sedíte v klidu na zahradě a najednou ucítíte palčivou nepříjemnou bolest. Bodla vás totiž vosa, včela nebo jiný hmyz. Představte si ale, že by vás štípl býčí mravenec, jehož kousnutí bolí asi stejně jako zásah kulkou z pistole.

Americký entomolog Justin Schmidt si to vyzkoušel na vlastní kůží, když vytvářel stupnici hmyzích bodnutí, od těch téměř „příjemných“ až po ta, která dokáží člověka i omráčit. Mezi ta nejhorší (Schmidt jej označil na své stupnici číslem 4+) patří právě kousnutí zmíněného mravence býčího (paraponera clavata).

Býčí mravenec.

Býčí mravenec.

Jeho kousnutí může člověk podle BBC cítit 12 až 24 hodin, naštěstí se v našich krajích ale nevyskytuje. O necelý stupínek méně bolestivé (podle Schmidta hodnota 4) , je pak bodnutí hrabalky obecné, s kterou se ale u nás naneštěstí potkat můžeme.

Všechen ostatní hmyz má pak index bolesti nižší než tyto dva druhy blanokřídlého hmyzu.

Entomolog z Arizonské univerzity studoval hmyzí bodnutí a kousnutí několik desítek let, podle serveru National Geographic se v rámci svého výzkumu nechal pobodat 150 druhy hmyzu, od některých druhů dokonce i několikrát.

Na základě svých pocitů vytvořil stupnici s hodnotami 0 až 4, kde 0 znamená, že bodnutí téměř není cítit.

Stupeň 1 pak signalizuje, že bodnutí je cítit, ale bolest poměrně rychle zmizí - jako když vás kousne obyčejný mravenec.

Vosík skvrnitý.

Vosík skvrnitý.

Stupeň číslo 2 je pak podle Schmidta klíčový v tom, že se podle něj určují jiné druhy bolesti. Abyste si bolest dokázali představit, je to jako, když vám dá žihadlo včela medonosná.

Stupeň 3 je už podstatně horší. Ukázkovým příkladem je vosík skvrnitý, který patří do čeledi sršňovitých, byl viděn v Praze a v jejím okolí, nebo také v Polabí, hojně se vyskytuje v Severní a Jižní Americe.

Hrabalka obecná.

Hrabalka obecná.

A tím nejhorším, co můžete z hmyzí říše pocítit je pak právě zmiňovaný býčí mravenec (v angličtině bullet ant), nebo u nás se vyskytující hrabalka obecná.

Až budete ležet někdy v trávě, musíte doufat, že se k vám ani jeden z těchto tvorečků nedostane.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...