Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Neurovnaný styl létajících myší

Věda

  8:54
PRAHA - Netopýry a ptáky sice spojuje schopnost létat, ale v mnoha ohledech k této disciplíně přistupují každý jinak, ukazují aerodynamická měření létajících savců.

První rozbor netopýřího letu ukazuje, jak si létající savci poradili s nástrahami létání. foto: Reprofoto

Netopýři za sebou ve vzduchu nechávají komplikovanější stopu než ptáci a jejich styl je také poněkud méně elegantní. Podle Anderse Hedenströma z univerzity ve švédském Lundu svým stylem letu připomínají spíše přerostlého čmeláka.

Hedenström se svými kolegy využil ke zkoumání tajemství letu drobných savců několik exemplářů glosofágy dlouhojazyčné (Glossophaga soricina), drobného netopýra živícího se nektarem. Zvířatům nabídl krmítko v aerodynamickém tunelu a pak už jenom přidával nebo ubíral na výkonu větráku.

Neškodné aerosolové částice v proudu vzduchu umožňovaly kamerám zachytit proudění vzduchu kolem křídel netopýrů, kteří se pokoušeli dostat ke krmítku a udržet se u něj. Popis pokusu a výsledků zveřejnil v časopise Science.

Analýza záběrů z tunelu ukázala, jak si netopýři poradili s omezeními vyplývajícími z jejich tělesné stavby. Oproti většině ptáků jim chybí ocas, který pomáhá zmenšovat aerodynamický odpor. Vzdušné víry vznikající za ptačími křídly se díky ocasu spojují v jedinou stopu. Křídla tak pracují jako propojený pohonný systém.

Netopýří křídla pracují odděleně – každé z nich vytváří jeden vzdušný vír. To je sice namáhavější, ale netopýři zvýšeného odporu podle všeho využívají k rychlejšímu manévrování v nižších rychlostech. Obrat o 360 stupňů jsou schopni provést s poloměrem zatáčky menším, než je polovina rozpětí jejich křídel.

Netopýři také vyvíjejí značný vztlak mávnutím křídly směrem nahoru. To se děje i u ptáků, ale jen ve větších rychlostech. V malých rychlostech (například při vzletu) se tomu ptáci snaží vyhnout a roztahují pří záběru vzhůru pera na křídlech. Kožnatá blána na křídlech netopýrům v podobném triku brání.

Netopýři to kompenzují tím, že během úderů křídly několikrát mění nastavení křídla, a (podobně jako čmeláci) tak vytvářejí vztlak i při pohybu křídly vzhůru. Využívají membránu na křídlech, jako jachtař nastavuje plachtu, aby vytvářela sílu v požadovaném směru i při nepříznivém větru.

Při vyšších rychlostech se charakter úderu mění a důležitější je vztlak vznikající při pohybu dolů. Netopýří let se stal předmětem zájmu několika týmů, protože „je v malých rychlostech podle všeho výhodnější než ptačí způsob letu“, jak řekl Bret Tobalske z oregonské univerzity časopisu Science. Podobné principy podle něj nejspíše najdou uplatnění ve velmi malých a lehkých létajících strojích.

Témata: ptáci, styl, Netopýři, Lund

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!