Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Nobelovku' za lékařství získal průkopník léčby neplodnosti Edwards

Věda

  11:38aktualizováno  11:58
PRAHA - Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu získal britský fyziolog Robert G. Edwards. Oznámil to dnes ve Stockholmu Královská švédská akademie věd. Edwards je průkopníkem umělého oplodňování a inovátorem v léčbě neplodnosti u lidí.

Britský lékař Robert Edwards foto: ČTK

Jeho poznatky usnadnily léčbu neplodnosti. A ta dnes trápí více než deset procent všech párů na světě. Tak zdůvodnili své rozhodnutí o udělení prestižního ocenění švédští akademici.

Nobelova cena

Prestižní ocenění nesou jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela (1833-1896). Ten ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901.

Robert Edwards, který před týdnem oslavil 85. narozeniny,  zkoumání lidské neplodnosti se začal věnovat už koncem 50. let. V roce 1963 spojil síly s dnes již zesnulým gynekologem Patrickem Steptoem. Výsledek jejich dlouhé spolupráce byl ovšem přelomový – vyvinuli metodu mimotělního oplodnění a zásadně tak změnili životy řady neplodných párů.

Stáli u narození prvního dítěte ze zkumavky: Angličanka Louise Brownová přišla na svět před více než třiceti lety – 25. července 1978. A brzy následovaly další děti. Dnes jich po světě chodí čtyři miliony. Brownová, která nyní pracuje na poště v anglickém Bristolu, porodila v roce 2007 přirozenou cestou zdravého chlapce.

NOBELISTA OČIMA ČESKÉHO EMBRYOLOGA

"Za Edwardsovým úspěchem stojí touha po poznání a velká pracovitost," říká pro LN embryolog Pavel Trávník, který v roce 1989 absolvoval krátkou stáž na jeho pracovišti a i později se s ním pravidelně setkával na kongresech.

"Znám ho jako velice aktivního člověka s ostrým úsudkem. Určité věci dokázal okomentovat tak přiléhavě, že to některým lidem nebylo příjemné. Otevřeně říkal, co si myslí," podotýká profesor Trávník.

A co dvojice britských vědců vlastně udělala? Odebrali matce Louise dozrálé vajíčko a v živném roztoku ve zkumavce ho smíchali se spermiemi Johna Browna, Louisina otce. Během noci došlo k oplození. Druhý den pak lékaři vpravili zárodek paní Brownové do dělohy. Z dnešního pohledu vypadá celý postup jednoduše, ovšem koncem 70. let to byl přelom.

Od myší k lidem

"Robert Edwards si ocenění skutečně zaslouží. Jeho výzkum v oplozeni in vitro ovlivnil nejen medicínu, ale i reprodukční biologii savců obecně," říká pro LN Josef Fulka mladší z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi. Oplození ve zkumavce se totiž nejdříve dařilo zejména u lidí a až následně u dalších druhů savců. "Obyčejně je tomu naopak," poznamenává Josef Fulka.

Edwards vystudoval biologii na univerzitě ve velšském Bangoru a skotském Edinburghu, kde si pak udělal i doktorát. V rámci něj se věnoval embryonálnímu vývoji u myší. A od myší přešel brzy k lidem. V roce 1958 začal pracovat v londýnském Národním institutu pro lékařský výzkum, kde studoval oplození u člověka.

V roce 1963 odešel pracovat do Cambridge. Přednášel na tamní univerzitě a také tam spolu se svým kolegou Patrickem Steptoem založili kliniku Bourn Hall. Šlo o vůbec první centrum na světě, které se zabývalo mimotělním oplodněním.

Další informace v LN

Článek o životě čerstvého Nobelisty Roberta Edwardse čtěte v dnešních Lidových novinách.

Podrobnosti o výzkumu neplodnosti a dalších Nobelových cenách najdete 12. října v příloze Věda a Výzkum.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat