Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

K Nobelově ceně získá od akademie ještě novou pračku

Evropa

  16:00
TOKIO - Japonský výzkumník Šinja Jamanaka se dozvěděl o tom, že získal letošní Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii, ve chvíli, kdy opravoval svou starou pračku. Japonští ministři se proto rozhodli, že se mu složí na novou.

Japonský výzkumník Šinja Jamanaka se dozvěděl o tom, že získal letošní Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii, ve chvíli, kdy opravoval starou pračku. foto: ČTK

Královská švédská akademie věd ocenila 8. října padesátiletého japonského vědce společně s Britem Johnem Gurdonem za buněčný výzkum. Ocenění je tradičně spojeno s finanční odměnou a laureáti se nyní podělí rovným dílem o 1,2 milionu dolarů (asi 23 milionů korun).

ČTĚTE TAKÉ

Za svých 600 000 dolarů si Jamanaka může pořídit hodně praček. Šestnáct japonských ministrů přesto podle místního tisku veřejně slíbilo, že každý z nich dá 10 000 jenů (asi 2 400 korun) a z takto vybraných peněz se pak pořídí pro vědce nová pračka.

Podle některých komentátorů se tak snaží vylepšit image neoblíbeného kabinetu premiéra Jošihika Nody, který zaostává v průzkumech před nadcházejícími předčasnými parlamentními volbami.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!