Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Nové kolo bitev operačních systémů o mobily

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: SamsungReprofoto

Nové verze operačních systémů pro mobilní telefony předznamenávají nové kolo bitev v této oblasti. Novinky ve Windows Mobile jsou jasnou odpovědí na nástup iPhone, inovovaný Android se zase snaží dohnat Symbian.

Na veřejnost uniklo neoficiální setavení Windows Mobile 6.5, stejně tak jako podrobnější informace a ukázková videa o Windows Mobile 7. Přestože jsou informace kusé a neúplné, lze z nich vysledovat jeden zcela určitý trend – Microsoft si je velmi dobře vědom nebezpečí, které pro něj v oblasti mobilních telefonů představuje Apple se svým iPhonem a snaží se mu svůj operační systém v mnoha ohledech přizpůsobit.

Jedním z důkazů je například rychlost, kterou se poslední verze systému prezentují i na hardwarově slabších strojích. Zde má sice Microsoft tu nevýhodu, že nemůže ušít systém přímo na míru danému hardware, ale i tak je zde patrný posun kupředu.

Dále je zde kladen velký důraz na internetový prohlížeč, který díky integraci do systému dosahuje kvalit, jakým se může ostatním výrobcům jen zdát. Důraz byl v novince kladen na lepší ovladatelnost, ale i na integraci Flashe do webových stránek. Díky tomu můžete například přehrávat videa z YouTube stejně snadno jako na počítači.

Rovněž byla věnována pozornost hlavní obrazovce (Dnes), kterou je po vzoru různých úprav třetí stran možno vybavit panely, přičemž každému z nich přiřadíte určitou aplikaci nebo činnost. Můžete se tak velice snadno dostat k nabídce zpráv, prohlížení fotografií nebo nabídce kalendáře.

A co nového přinesou Windows Mobile 7? O tomto operačním systému už se diskutuje více než rok a Microsoft zájem o ně opatrně přiživuje řízeným únikem informací. Těch je prozatím poskrovnu, takže je na nějaké obecnější závěry ještě brzo, ale podle všeho se zdá, že se bude jednat o systém vystavěný na úplně nových základech. Opustí se přitom nepřehlednost a bohatost nabídek a základní rozhraní bude spíš připomínat běžné telefony. Taktéž se předpokládá, že pro jejich ovládání už nebude potřeba stylus: vystačíte si s prsty popřípadě pohybem samotného telefonu.
Termín vydání se však neustále odsouvá. Původně se měl objevit už na začátku tohoto roku, poslední informace mluví až o druhém pololetí. To je také důvod, proč nejprve na trh přijdou Windows Mobile ve verzi 6.5, a to už v horizontu několika týdnů.

Druhá šance pro Android?
Ačkoli byl systém Android od Google velice očekáván, po jeho uvedení v prvním mobilním telefonu G1 nadšení znatelně opadlo. Jednotliví recenzenti se až nápadně shodovali v konstatování, že systém v sobě má velký potenciál, ale zatím se pro skutečné nasazení v „byznys“ oblasti příliš nehodí. Nejen že je potřeba doinstalovat některé základní aplikace, ale také není například plně vyřešena otázka synchronizace atd.

Zdá se však, že tyto připomínky Google příliš netrápí. V nové verzi Androidu (1.5) se zaměřil hlavně na vylepšení podpory pro multimediální formáty (MPEG4 a 3GP) a hlavně pak podporu softwarové klávesnice, a to včetně automatických oprav a prediktivního psaní. Očekává se tedy, že bude na spadnutí uvedení dalších mobilů fungujících na Androidu, které už nebudou vybaveny hardwarovou klávesnicí jako model G1.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šlégr, Reichel, Ručinský. Kamarádi navždy. Legendy vyprávějí oblíbené historky

Kamarádi. Prožili spolu celý hokejový život, teď se (zleva) Jiří Šlégr, Robert... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hoši ze zázračné hokejové třídy letos slaví padesátiny. Z Litvínova se vyškrábali až do sportovního nebe, k titulům...

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...