Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Nové maturity startují. Studenti se bojí chyb

Generálka státních maturit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generálka státních maturit. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Za pět dní startují jednotné maturity, celý květen budou studenti skládat ústní zkoušky a až poté dělat testy a psát písemky. Zkoušku dospělosti budou moci středoškoláci nově dělat jen ze tří předmětů, kromě klasického maturitního vysvědčení dostanou také protokol s výsledky v procentech.

Při generálce se ale vyskytlo mnoho chyb ve zpracování a vyhodnocení výsledků, někteří studenti se proto obávají, aby problémy nenastaly i nyní.

Státní maturity

Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun, z toho téměř 250 milionů šlo z evropských fondů. V prvním roce se jich zúčastní až 102.000 studentů. Nedávný audit ale ukázal nesrovnalosti při zadávání veřejných zakázek a v hospodaření centra pro přípravu maturit CERMAT, věc nyní prošetří antimonopolní úřad. Spuštění státních maturit v okolních zemích provázely skandály s únikem testů. Ministr školství Josef Dobeš (VV) spojil s jejich zdárným spuštěním svůj mandát.

Ústní zkoušky se budou u státních maturit skládat jen z češtiny a cizího jazyka. Pokud si student zvolil místo cizího jazyka matematiku, čeká ho jen písemný test v červnu. Termíny ústních zkoušek si může každá z 1262 středních škol určit sama, v daný den učitelé dostanou přístup k pracovním listům s otázkami pro studenty.

Co se stane v případě chyb?
Studenti se však bojí, že se při elektronickém zpracování objeví množství chyb. "Jakým způsobem je vyřešen problém, který nastal u maturitní generálky, tedy špatné vyhodnocení maturitních testů? Spoustě žáků přišly výsledky, že se maturity buď nezúčastnili, nebo že byli vyhozeni," ptala se v poradně na webu CERMAT například jedna ze studentek.

Po celý květen budou školy zároveň pořádat vlastní maturity z odborných předmětů. Ačkoliv se jednotná zkouška skládá ze dvou předmětů a klasická školní maturita také minimálně ze dvou, studentům se tyto předměty mohou překrývat, a fakticky jim tak k získání maturitního vysvědčení stačí znalosti jen tří předmětů. "Já neznám školu, kde by to tak měli," řekl ale mluvčí centra pro přípravu maturit CERMAT Petr Habáň s tím, že ředitel školy může určit, že předměty se nesmí překrývat.

Čtěte také

Nepovinná těžší verze
U říjnové generálky maturit propadla třetina studentů. Většina maturantů si proto zvolila lehčí verzi zkoušek, 14 procent středoškoláků si pak zapsalo těžší verzi jako nepovinnou. Ministerstvo jim totiž slíbilo, že v případě, že by v náročnějším testu skončili s nedostatečnou, neobjeví se tento výsledek na maturitním vysvědčení.

Při změně maturitní vyhlášky však tento bod vypadl, a některým studentům tak pětky pokazí maturitní vysvědčení. "Nicméně smysl konání nepovinné zkoušky to nemění. Její výsledek se do průměru nepočítá a neúspěchem u nepovinné zkoušky neohrožujete úspěšné složení maturity," uklidňuje šéf CERMAT Pavel Zelený. Po vykonání jednotných maturit dostanou studenti protokol, kde budou jejich výsledky v procentech. Na maturitním vysvědčení pak najdou známkové hodnocení všech předmětů.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...