Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Nové maturity startují. Studenti se bojí chyb

Generálka státních maturit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generálka státních maturit. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Za pět dní startují jednotné maturity, celý květen budou studenti skládat ústní zkoušky a až poté dělat testy a psát písemky. Zkoušku dospělosti budou moci středoškoláci nově dělat jen ze tří předmětů, kromě klasického maturitního vysvědčení dostanou také protokol s výsledky v procentech.

Při generálce se ale vyskytlo mnoho chyb ve zpracování a vyhodnocení výsledků, někteří studenti se proto obávají, aby problémy nenastaly i nyní.

Státní maturity

Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun, z toho téměř 250 milionů šlo z evropských fondů. V prvním roce se jich zúčastní až 102.000 studentů. Nedávný audit ale ukázal nesrovnalosti při zadávání veřejných zakázek a v hospodaření centra pro přípravu maturit CERMAT, věc nyní prošetří antimonopolní úřad. Spuštění státních maturit v okolních zemích provázely skandály s únikem testů. Ministr školství Josef Dobeš (VV) spojil s jejich zdárným spuštěním svůj mandát.

Ústní zkoušky se budou u státních maturit skládat jen z češtiny a cizího jazyka. Pokud si student zvolil místo cizího jazyka matematiku, čeká ho jen písemný test v červnu. Termíny ústních zkoušek si může každá z 1262 středních škol určit sama, v daný den učitelé dostanou přístup k pracovním listům s otázkami pro studenty.

Co se stane v případě chyb?
Studenti se však bojí, že se při elektronickém zpracování objeví množství chyb. "Jakým způsobem je vyřešen problém, který nastal u maturitní generálky, tedy špatné vyhodnocení maturitních testů? Spoustě žáků přišly výsledky, že se maturity buď nezúčastnili, nebo že byli vyhozeni," ptala se v poradně na webu CERMAT například jedna ze studentek.

Po celý květen budou školy zároveň pořádat vlastní maturity z odborných předmětů. Ačkoliv se jednotná zkouška skládá ze dvou předmětů a klasická školní maturita také minimálně ze dvou, studentům se tyto předměty mohou překrývat, a fakticky jim tak k získání maturitního vysvědčení stačí znalosti jen tří předmětů. "Já neznám školu, kde by to tak měli," řekl ale mluvčí centra pro přípravu maturit CERMAT Petr Habáň s tím, že ředitel školy může určit, že předměty se nesmí překrývat.

Čtěte také

Nepovinná těžší verze
U říjnové generálky maturit propadla třetina studentů. Většina maturantů si proto zvolila lehčí verzi zkoušek, 14 procent středoškoláků si pak zapsalo těžší verzi jako nepovinnou. Ministerstvo jim totiž slíbilo, že v případě, že by v náročnějším testu skončili s nedostatečnou, neobjeví se tento výsledek na maturitním vysvědčení.

Při změně maturitní vyhlášky však tento bod vypadl, a některým studentům tak pětky pokazí maturitní vysvědčení. "Nicméně smysl konání nepovinné zkoušky to nemění. Její výsledek se do průměru nepočítá a neúspěchem u nepovinné zkoušky neohrožujete úspěšné složení maturity," uklidňuje šéf CERMAT Pavel Zelený. Po vykonání jednotných maturit dostanou studenti protokol, kde budou jejich výsledky v procentech. Na maturitním vysvědčení pak najdou známkové hodnocení všech předmětů.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!