Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový algoritmus dokáže rozpoznat homosexualitu dle fotografie, tvrdí studie univerzity

Věda

  6:00
Nově vytvořený algoritmus vyvinutý Stanfordské univerzitě umí rozpoznat sexuální orientaci lidí podle fotografie, gaye odhalí dokonce s 91% přesností. Rozpoznání homosexuality dle vnějších znaků také ale dokazuje její vrozenost. Studie vyvolaly velkou řadu etických otázek.

Duhové vlajky jsou symbolem komunity LGBT. foto: Reuters

Umělá inteligence dosáhla další mety. S velkou přesností dokáže rozpoznat podle vnějších znaků velmi choulostivé stránky člověka. Řada lidí dokáže svou sexuální orientaci tajit i před nejbližšími třeba celý život. Nejnovější technologie ji nyní mohou odhalit během okamžiku. Informoval o tom britský server The Guardian.

Ihned po zveřejnění výzkumu se ve společnosti rozpoutala vášnivá debata, že tento technologický „pokrok“ může vést k zasahování do lidského soukromí či šikanování homosexuálních osob.

Výzkum, který prováděli vědci Michal Kosinski a Yilun Wang, byl publikován v americkém vědeckém časopise časopise Journal of Personality and Social Psychology. Studie vychází z 35 000 vzorků, které byly z americké online seznamky. Při vyhodnocování výsledků byl použit sofistikovaný matematický systém, který za pomoci neuronových sítí analyzoval obličejové rysy na základě rozsáhlého souboru dat.

Výzkum dále zjistil, že homosexuálové mají atypické genderové rysy. Homosexuální muži mají hodně ženských rysů a naopak. Studie také dokázala, že gayové mají užší čelisti, delší nos a větší čelist, a že lesbičky mají větší čelisti a menší čelo.

Roboti mají gaydar (schopnost rozeznat homosexuály podle vnějších znaků a stereotypů) daleko přesnější než člověk. Rozpoznají 91 % gaů a 83 % lesbiček. Lidské oko je na tom o poznání hůře - 61% u mužů a 54% u žen. Průzkumy ale braly v potaz jen proměnné pohlaví a sexuální orientace. Nezohledňovaly vůbec reálie bisexuality, transexuality a dalších genderových a LGBT aspektů.

Výzkum také ale díky takto přesnému rozpoznání sexuální orientace na základě vnějších znaků dokázal, že se lidé se homosexuály rodí, a že se sexuální identitou se během života nedá nic dělat. Sexuální orientace vzniká na základě hormonů již před narozením jedince.

Jedná se sice o velký vědecký úspěch, ale realita je strašlivá. Vezmeme-li v potaz počet uložených fotografií spojených s identitou lidí na sociálních sítích a v různých databázích, může dojít k velmi neetickému zasahování do lidského soukromí pomocí moderních technologií, což může vést k další diskriminaci homosexuálů například na pracovištích.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat