Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový geologický park přibližuje vývoj hornin v Česku

Věda

  17:00
PRAHA - Stálou geologickou expozici představující horniny a geologický vývoj Českého masivu dnes otevřela Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK v Praze na Slupi. Geologický park slavnostně otevřel děkan Přírodovědecké fakulty UK profesor Bohuslav Gaš.

Geologický park v Praze foto: Přírodovědecká fakulta UK

Stálá expozice s názvem "Horniny a geologický vývoj Českého masivu" ukazuje na příkladu 32 unikátních druhů hornin a formou doprovodných posterů geodynamické procesy, které se podílely na vzniku a vývoji v celosvětovém měřítku výjimečného horninového podloží České republiky.

Expozice je členěna do šesti sekcí věnovaných geologickým jednotkám, které se nachází na území naší vlasti. Každý vzorek navíc ve své struktuře ukrývá určitý geologický proces, jako je například usazování, tavení, vrásnění či přeměna hornin.

Ve vystavených exponátech je zakódována bohatá, bezmála 600 milionů let trvající historie geologického vývoje hornin České republiky. Návštěvník tak bude mít možnost shlédnout horniny vznikající například při podsouvání litosférických desek (granulit), kolizi kontinentů (pararuly), kolapsu horstev (slepence), usazování v mořích či jezerech (pískovce a opuky), doklady dávné sopečné aktivity (bazalt), horniny vzniklé ve velkých hloubkách (peridotity) nebo naopak na zemském povrchu (pískovce).

Expozice obsahuje horniny známé jako například granity neboli žuly, ale také méně známé - ale o to více zajímavé - jako například durbachity nebo eklogity.

Geologická expozice " Horniny a geologický vývoj Českého masivu" je umístěna v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Na Slupi 16, Praha 2 a bude návštěvníkům přístupna zdarma. Otevírací dobu Botanické zahrady najdete zde.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat