Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odborníci žádají vznik sítě center pro léčbu epilepsie

Věda

  6:34
PRAHA - Léčení nejtěžších forem epilepsie, na které běžná léčba nezabírá, by se mělo soustředit do komplexních center, jako je tomu v Německu či Skandinávii. Požaduje to Česká liga proti epilepsii, která zpracovala koncepci péče zohledňující různorodost postižení.
Magnetická rezonance (ilustrační foto)

Magnetická rezonance (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V Česku trpí epilepsií na 80 000 lidí. Přispět k prevenci, diagnostice, léčbě i změně postojů veřejnosti je cílem mezinárodního dne epilepsie, k němuž se v pondělí připojí 138 zemí světa.

Podle odborníků některým pacientům léčba pomáhá a žijí bez záchvatů, nebo počty záchvatů klesnou. Záchvat může postihnout během života i zdravého člověk, u zvýšeně citlivých osob se objeví po dlouhém bdění nebo požití většího množství alkoholu. Jde tedy o poměrně rozšířený problém i s finančními dopady pro zdravotní pojišťovny. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) loni dala na léčení epilepsie u 51.000 lidí téměř 700.000 korun, 45 procent bylo za léky.

ČTĚTE TAKÉ:

Epilepsie má mnoho různých podob, typické jsou opakující se záchvaty. Některé typy, které začínají v dětství a projevují se nočními záchvaty, vymizí i bez léčby tím, jak mozek dítěte dozrává. Na opačném pólu jsou těžké epileptické syndromy, které jsou pro mozek devastující a vedou k mentálními zaostávání a velkému poškození pacienta. Mezi těmito krajními polohami je škála 50 až 60 nemocí, z nich některé souvisejí s genetikou, jiné mohou být způsobeny úrazem, vývojovou odchylkou v mozku či infekčním onemocněním centrální nervové soustavy.

Epileptochirurgie

Pro volbu správné léčby je potřeba určit konkrétní typ epilepsie. Tři čtvrtiny onemocnění jsou snadno diagnostikovatelné a léčitelné typy, čtvrtina jsou těžké, komplikované a vzácné syndromy.

Běžné formy léčí ambulance, ty nejtěžší fakultní nemocnice. V navržených centrech by se těmto pacientům měly věnovat týmy složené z lékaře, psychologa, rehabilitační pracovnice, speciálního pedagoga, EEG laboranta, kvalifikované zdravotní sestry a sociální pracovnice. Centra by měla využívat moderních vyšetřovacích metod, jako jsou magnetická rezonance a video-EEG monitorování, dostupná by měla být i epileptochirurgie.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat