Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Olomoučtí vědci mají špičkovou laboratoř pro čtení DNA rostlin

Věda

  5:01
OLOMOUC - Olomoučtí vědci získali ojedinělou laboratoř pro čtení dědičné informace rostlin. Součástí je vysokokapacitní přístroj za 29 milionů korun, který má 400krát vyšší kapacitu než ten dosavadní. Odborníkům z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) nová laboratoř umožní udržet si výsadní postavení v oblasti genomiky a biotechnologie rostlin v celosvětovém měřítku.

Olomoučtí vědci mají špičkovou laboratoř pro čtení DNA rostlin foto: ČTK

Od nové laboratoře si slibují také rozšíření spolupráce s českými šlechtiteli, kterým chtějí pomoci při zavádění molekulárních metod ve šlechtění rostlin, uvedl vědecký ředitel CRH Jaroslav Doležel.

V centru pozornosti vědců v této laboratoři bude genom ječmene. Díky podrobným...
Přístroj s nejvyšší kapacitou v jednom běhu přečte 6000 miliard bází DNA.

V laboratoři se nacházejí kromě vysokokapacitního přístroje, tzv sekvenátoru také další tři sekvenátory s různou kapacitou, výkonností i systémy sekvenování, tedy „čtení“ DNA. Přístroj s nejvyšší kapacitou v jednom běhu přečte 6000 miliard bází DNA. „V akademickém prostředí v tuzemsku je nově vzniklá sekvenační laboratoř ojedinělá. Na jednom místě se podařilo soustředit špičkovou techniku, ale také odborníky, kteří mají s touto prací bohaté zkušenosti,“ uvedl vedoucí laboratoře Jan Bartoš.

V centru pozornosti vědců v této laboratoři bude genom ječmene. Díky podrobným analýzám mohou zjistit, které geny odpovídají za různé vlastnosti plodiny, například za odolnost vůči suchu či rezistenci vůči chorobám. Technické parametry nového sekvenátoru umožní nejen rychlejší a podrobnější studium, ale otevírají i nové směry výzkumu. Získané informace mohou mimo jiné přispět ke šlechtění hospodářských plodin významných pro výživu lidstva, uvedli zástupci CRH.

CRH sdružuje výzkumné týmy Univerzity Palackého a olomouckých pracovišť Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR a Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Slavnostní otevření laboratoře se uskutečnilo dnes u příležitosti zahájení mezinárodní konference, na které budou až do čtvrtka odborníci z 20 zemí světa představovat nové poznatky z oblasti rostlinných biotechnologií.

Autor: