Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

On-line trouba i lednička v jednom

Věda

  8:20
PRAHA - Nový dokumentární film Super Size Me je o následcích přejídání se hamburgery. Ač se to nezdá, stejný problém měl svého času dopad i na hi-tech scénu.

Hamburger foto: Reprofoto

Morgan Spurlock se v roce 2004 živil jeden měsíc hamburgery a natočil o tom úspěšný dokument. Jistý David Mansbery se týmiž hamburgery přejedl o deset let dříve a vymyslel internetovou troubu.

Trouba od NASA
Jak se to stalo? Mansbery prostě zatoužil po domácí stravě. Jenže on i ostatní členové rodiny byli velmi zaměstnaní lidé - Mansbery sám byl prezidentem firmy dodávající zemní plyn. Takže jak si zajistit teplé jídlo?

Napadlo ho, že prostě musí mít troubu, kterou půjde ovládat přes internet, a s tímto svým nápadem zašel do Glenn Research Center - toto výzkumné centrum totiž patřilo k jeho významným zákazníkům. Tam právě rozvíjeli systém Embedded Web Technology pro dálkové ovládání experimentů ve vesmíru.

Tento software umožňoval kosmonautům ovládat z notebooku cokoli na kosmickém korábu či orbitální stanici - takže experty NASA napadlo, že tento systém upraví tak, aby byl kompatibilní s internetem, čímž vyhoví Davidovu přání. Když Masbery obdržel přístup k této pro něj vypracované technologii, založil Tonight's Menu Intelligent Ovens (TMIO) a letos představil dvojitou elektrickou troubu Connect Io Intelligent Oven, ovládanou přes internet, která ovšem je i chladničkou.

Jak jinak udržet potraviny v troubě v nezkaženém stavu, když večer je do ní vložíte a pečete až někdy druhý den? Pečení můžete regulovat přes internet i mobilem, každou troubu samozřejmě zvlášť. Proces vaření můžete v libovolný okamžik kontrolovat, upravovat i přerušit a začít znovu péci po několika hodinách. Mezitím se pokrm opět může chladit. Tato hi-tech trouba Intelligent Oven stojí 8700 dolarů.

Od nápadu až po jeho zrealizování uběhlo dvanáct let a TMIO proinvestovala 10 milionů dolarů. Stálo to za to, když se domácí spotřebiče ovládané přes mobil už pomalu začínají objevovat na trhu a rozhodně ne v této cenové hladině? Takto ale můžete alespoň říci, že máte doma v kuchyni technologii NASA.

Inteligentní mikrovlnka
Mnohem realističtějším vybavením kuchyně se však jeví mikrovlnná trouba vybavená čtečkou čárových kódů - Beyond Microwave Oven. Je to dílo vývojářů společnosti Salton. Mikrovlnka po vložení potraviny sama rozhodne, jak jídlo připravovat, a to díky peru-scaneru na čtení čárového kódu a paměti, ve které má uloženo 4000 produktů.

Po načtení kódu se v „mozku“ trouby vyhledá patřičný recept. Data se do paměti ukládají pomocí speciálních karet Smart Appliance Network Interface (SANI). Těmto kartám se přizpůsobují i další výrobky této firmy, a tak můžete v kuchyni ovládat i další domácí zařízení. Jejich centrální ovládání se nazývá iCEBOX a skládá se z dotykového displeje, klávesnice a přenosného dálkového ovladače. Stojí zhruba 2000 dolarů, mikrovlnka 200 dolarů.

Autoři:

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...