Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Osvícený rekordman

Fotovoltaické články s vysokou účinností jsou zatím neobyčejně nákladné, intenzivní vývoj by je ale mohl zpřístupnit pro civilisty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotovoltaické články s vysokou účinností jsou zatím neobyčejně nákladné, intenzivní vývoj by je ale mohl zpřístupnit pro civilisty. | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Univerzita v Delaware získala od armády USA kontrakt na sluneční článek, který má odlehčit „plnou polní“.

Energie ze Slunce. Zní to jako jednoduché řešení problému, kde najít sílu, kterou potřebuje průmyslová civilizace. I když nyní už pro fotovoltaické panely neplatí výtka, že jejich výroba stojí víc energie, než kolik za dobu své životnosti dokážou vyrobit, jejich účinnost je limitována.

K technologickým posunům v posledních deseti letech jistě došlo, ale základní model křemíkového panelu velmi rychle narazil na fyzikální bariéry, které určují jeho maximální účinnost. Přesto mají „sluneční“ články smysl především v neelektrifikovaných oblastech. Není tedy divu, že existují specifické skupiny, které o ně jeví eminentní zájem. Jednou z nich je americká armáda.

Její úřad specializující se na podněcování technologického vývoje, tzv. DARPA, minulý týden oznámil, že podepsal s univerzitou v Delaware kontrakt ve výši 100 milionů dolarů na vývoj nové generace fotovoltaických článků. Představitelé armády takto „ulevili“ kapsám daňových poplatníků v úmyslu ulevit zádům svých vojáků.

Ti nyní v 50 kilogramech své plné polní mimo jiné táhnou téměř desetikilogramovou zásobu baterií, která má pokrýt spotřebu jejich elektronického vybavení během třídenního nasazení. A protože elektroniky bude výhledově jenom přibývat, vojáci hledají způsob, jak armádní logistiku elektrické energie zjednodušit.

Mohl by tomu napomoci rovněž tým z Delaware pod vedením Allana Barnetta, který je tvůrcem zatím nejúčinnějšího fotovoltaického článku na světě. V laboratoři přemění téměř 43 procent slunečního záření na elektřinu. Předchozí nejlepší výkon z loňského prosince překonal nově představený článek o něco více než dvě procenta.

Nový „rekordman“ využívá technologie optického rozkladu slunečního záření na několik pásem s jinou hladinou energie. Záření každého z nich je nasměrováno na určitý typ fotovoltaického materiálu, který má v daném pásmu nejlepší účinnost.

Tato technologie má proti již zmíněnému článku z americké Národní laboratoře pro obnovitelné energie (NREL), který držel předchozí účinnostní rekord, také tu výhodu, že vyžaduje menší rozměry. Na panel NREL dopadalo světlo soustředěné čočkou do intenzivního světelného paprsku, a tak byl článek „tlustý“ více než 30 centimetrů. Rekordman z Delaware je svou tloušťkou srovnatelný s běžnými články. Zatím má několik centimetrů, ale autoři armádě slibují, že bude útlejší než jeden centimetr.

Univerzita nezveřejnila všechny informace o svém objevu, ale lze oprávněně předpokládat, že náklady na použité materiály jsou mnohonásobně (dost možná až stonásobně) vyšší než u běžných křemíkových článků. Z ekonomického hlediska tedy neschůdná volba.

Tým z Delaware slibuje armádě články s účinností nad 50 procent. Pokud budou vojáci spokojeni, jistě sáhnou hluboko do kapsy (tím spíše, že jde o peníze z daní), aby novou technologii dostaly alespoň některé útvary.

To by mohlo vyvolat zlevnění článků také pro civilní spotřebitele, i když ani taková účinnost jistě nepostačí k tomu, aby se solární panely staly základem energetiky.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!