Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Oteplování ohrožuje ještěry, podle studie hrozí řadě z nich vyhynutí

Gekon z Madagaskaru patří mezi kriticky ohrožené druhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gekon z Madagaskaru patří mezi kriticky ohrožené druhy | foto: Ignacio De las Riva/Science

MEXIKO Ještěrům hrozí, že budou hromadně hynout v důsledku globálního oteplování. Zvyšující se teploty je nutí trávit víc času ochlazováním se ve stínu a méně času naplňováním základních potřeb, jako je hledání potravy či páření. Uvádějí to vědci v nové studii zveřejněné dnes v časopise Science.

Vědci varují, že bude-li se planeta oteplovat současným tempem, pak 20 procent všech nynějších druhů ještěrů vyhyne do roku 2080.

"Tato čísla jsou opravdu dost děsivá," říká Barry Sinervo z Kalifornské univerzity, který studii vedl. "Měli bychom se pokusit omezit klimatické změny, a to hned, jinak posíláme do záhuby celou skupinu živočišných druhů," dodal.

Hromadné vyhynutí ještěrů, kteří se živí hmyzem a sami jsou potravou ptáků, by mohlo mít ničivý dopad oběma směry potravního řetěžce, jehož rozsah je jen těžké odhadovat.

Ještěři, mezi něž v České republice patří například slepýš křehký (Anguis fragilis), ještěrka obecná (Lacerta agilis), ještěrka zelená (Lacerta viridis), ještěrka živorodá (Lacerta vivipara) a ještěrka zední (Podarcis muralis), se nevyhřívají na sluníčku ze záliby, ale z pudu sebezáchovy.

Ohrožené ještěrky

Jako ektotermní živočichové jsou závislí na okolním prostředí při kontrole své tělní teploty. Na rozdíl od savců se plazi v případě přehřátí nemohou ochladit pocením nebo zrychleným dýcháním a musejí se uchýlit do stínu nebo zalézt pod kámen. Tento biologický jev už vedl k uhynutí pěti procent populace ještěrů po celém světě, říká Sinervo.

"Teplota stoupá příliš rychle a evoluce s ní nestačí držet krok," dodává Jack Sites, herpetolog z Univerzity Brighama Younga, který se na studii podílel. Ještěři vylézají z úkrytů ve dne, aby se zahřáli a využili aktivního času k nalezení potravy a páření.

"Oteplování toto období aktivity zkracuje... je příliš horko, aby se pustili do páření a musejí se schovat na chladná místa," vysvětluje Sites.

"Takže nehynou přímo, ale nemohou se rozmnožovat. Bude stačit pár generací a jejich populace se pustí po klesající spirále směrem k vyhynutí."

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!