Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oteplování: Příštích 10 let rozhodne

Věda

  18:01
LONDÝN - Zvyšující se emise skleníkových plynů mohou do deseti let změnit klima natolik, že se řada míst planety stane neobyvatelnými. Varování přichází od vědců, kteří pracují na zprávě Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC).
elektrárna (ilustrační foto)

elektrárna (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Materiál vychází z prací tisíců vědců z celého světa, kteří se zabývají změnami podnebí. "Klíčových bude příštích deset let," prohlásil Richard Betts, vedoucí jednoho z vědeckých týmů Hadleyho střediska pro předpovídání klimatu. "V této dekádě musíme dosáhnut významného snížení emisí oxidu uhličitého. Potom bude tento úkol mnohem těžší," dodal.

Vědci se nejvíce bojí, že rostoucí teploty a množství skleníkových plynů přemohou přirozené systémy, které nyní drží jejich míru do jisté míry pod kontrolou.  Asi polovinu z 24 miliard tun oxidu uhličitého, který vzniká každoročně z lidských aktivit, absorbují moře a pralesy. Kdyby tomu tak nebylo, Země by už nyní mohla být o několik stupňů teplejší. Se stoupající teplotou ale například klesá schopnost moří absorbovat tyto plyny.

Výsledkem klimatických změn může být zničení amazonských deštných pralesů či Velkého korálového útesu u Austrálie, nucená migrace stovek milionů lidí z rovníkových oblastí a ztráta velkého množství současné pevniny pod narůstající hladinou moří z tajících ledovců.

V Evropě by léta mohla být nesnesitelně horká, hlavně pak na jihu - ve Španělsku, Itálii či Řecku. V Británii a severní Evropě by zase léta mohla být velmi suchá, zatímco zimy plné bouří a srážek.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat