Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oteplování: Příštích 10 let rozhodne

Věda

  18:01
LONDÝN - Zvyšující se emise skleníkových plynů mohou do deseti let změnit klima natolik, že se řada míst planety stane neobyvatelnými. Varování přichází od vědců, kteří pracují na zprávě Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC).
elektrárna (ilustrační foto)

elektrárna (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Materiál vychází z prací tisíců vědců z celého světa, kteří se zabývají změnami podnebí. "Klíčových bude příštích deset let," prohlásil Richard Betts, vedoucí jednoho z vědeckých týmů Hadleyho střediska pro předpovídání klimatu. "V této dekádě musíme dosáhnut významného snížení emisí oxidu uhličitého. Potom bude tento úkol mnohem těžší," dodal.

Vědci se nejvíce bojí, že rostoucí teploty a množství skleníkových plynů přemohou přirozené systémy, které nyní drží jejich míru do jisté míry pod kontrolou.  Asi polovinu z 24 miliard tun oxidu uhličitého, který vzniká každoročně z lidských aktivit, absorbují moře a pralesy. Kdyby tomu tak nebylo, Země by už nyní mohla být o několik stupňů teplejší. Se stoupající teplotou ale například klesá schopnost moří absorbovat tyto plyny.

Výsledkem klimatických změn může být zničení amazonských deštných pralesů či Velkého korálového útesu u Austrálie, nucená migrace stovek milionů lidí z rovníkových oblastí a ztráta velkého množství současné pevniny pod narůstající hladinou moří z tajících ledovců.

V Evropě by léta mohla být nesnesitelně horká, hlavně pak na jihu - ve Španělsku, Itálii či Řecku. V Británii a severní Evropě by zase léta mohla být velmi suchá, zatímco zimy plné bouří a srážek.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat