Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ötzi utrpěl před smrtí těžké zranění. Zabili ho?

Věda

  14:00
VÍDEŇ - Pravěký muž Ötzi, jehož mimořádně dobře zachované tělo bylo nalezeno před 20 lety na pomezí Rakouska a Itálie, utrpěl krátce před smrtí zlomeninu pravého nadočnicového oblouku. Podle agentury APA mohlo být právě toto zranění příčinou Ötziho smrti. Nelze ale určit, zda muž ke zranění přišel cizím nebo vlastním zaviněním.

Ledový muž Ötzi foto: ČTK

Vědci na druhém kongresu věnovaném světoznámé mumii v severoitalském Bolzanu konstatovali, že Ötzi "krátce před svou smrtí utrpěl silně krvácející ránu s frakturou v oblasti pravé očnice kombinovanou s vnitřním krvácením v oční bulvě".

ČTĚTE TAKÉ:

Tento druh zranění může být v extrémních vysokohorských podmínkách smrtelný nezávisle na tom, zda bylo způsobeno cizím zaviněním, například zásahem šípem nebo v souboji, nebo třeba pádem v neschůdném terénu, vysvětlil Karl-Heinz Künzel z innsbrucké univerzity.

Odlišné zabarvení části obličeje
S pomocí speciálního skeneru si vědci všimli odlišného zabarvení kolem pravého oka ve srovnání s levou stranou a také poškození kůže nad frakturou. Pravá část obličeje a čela je zabarvena tmavěji a vykazuje namodralé krystalické usazeniny vzniklé reakcí krevního hemoglobinu - zřejmě z krvácející rány.

Dosud se objevilo několik hypotéz, že Ötzi podlehl zraněním, která utrpěl v boji a jejichž stopy se našly na různých částech jeho těla.

Ötziho objevili 19. září 1991 němečtí manželé Erika a Helmut Simonovi na italské straně Ötztalských Alp ve výšce 3210 metrů nad mořem. Domnívali se, že jde o zahynulého alpinistu. Stáří ledovcové mumie vědci odhadli na zhruba 5300 let. Pochází tedy z mladší doby kamenné.

Autoři: ,