Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Srdce a buňky. V Brně vzniklo pět nových výzkumných týmů

Věda

  6:02
BRNO - O pět výzkumných týmů se rozšířilo Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Doposud ho tvořilo 25 týmů, které se zabývaly výzkumem srdce a mozku. Nové vědecké skupiny se zaměří na srdce a buňky, oznámila v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Petra Veselá.

Rozšíření o pět týmů bude stát zhruba 10 milionů ročně, řekla mluvčí centra Lenka Rudišová. Asi 60 procent pokryjí peníze z ministerstva školství, zbytek musí uhradit centrum z jiných grantů nebo příjmů z průmyslu. Provoz 25 týmů stál ročně necelých 300 milionů korun, přičemž většinu pokryly opět peníze z ministerstva a zbytek zajistilo centrum.

Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny bylo založeno v roce 2011. Projekt je financovaný zejména z grantů a zaměřuje se na výzkum onemocnění srdce a mozku s cílem nalézat nové technologie a léčebné postupy. Podílí se na něm přes 300 výzkumných pracovníků a lékařů z Česka, USA, Kanady, Argentiny a téměř 20 zemí Evropské unie.

Výzkumu srdce se budou věnovat tři týmy. První bude zkoumat časnou diagnostiku srdečních onemocnění pomocí nejnovějších zobrazovacích technik. Druhý tým se zaměří na výzkum nových možností zobrazovacích metod v kardiologii v souvislosti se srdečním selháním a sníženým průtokem krve srdcem. Třetí tým se bude věnovat vzniku a vývoji kritických onemocnění, která pacienty ohrožují na životě.

„Vzhledem k tomu, že kardiovaskulární onemocnění představují v Evropě nejčastější příčinu úmrtí, je nezbytné, aby se výzkum ubíral právě tímto směrem,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Martin Pavlík. Podle Světové zdravotnické organizace zemře na srdeční onemocnění každoročně zhruba 17 milionů lidí, v Česku je to 51 000 lidí ročně.

Zbylé dva výzkumné týmy budou zkoumat málo známé receptory a lidské kmenové buňky. Vědci budou hledat možnosti, jak s jejich pomocí modelovat nemoci srdce na buněčné úrovni. „Tím lze odhalit mechanismy vedoucí k srdečnímu selhání,“ vysvětlil šéf centra klinického výzkumu Gorazd B. Stokin.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné
Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné

Realizovat se a přitom si vydělávat a dělat něco, co má smysl. Takovou výzvu přijala Pavlína Heyduková, která už téměř 20 let dělá, podle svých...

Mohlo by vás zajímat