Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Phoenix přistála na Marsu, poslala fotky

Sonda Phoenix přistála na Marsu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sonda Phoenix přistála na Marsu | foto: Foto: www.nasa.gov

PASADENA Cesta americké sondy Phoenix po půlnoci úspěšně vyvrcholila. Stroj po desetiměšíčním letu přistál na Marsu a poslal první unikátní fotky. Phoenix je první sonda, která bude na Marsu zkoumat arktické pláně. Je schopná samostatně uskutečňovat vědecké analýzy půdy na planetě s cílem najít případné stopy života.

Ve středisku letové kontroly NASA propukl nadšený jásot, když po
komplikovaném a riskantním přistávacím manévru dorazil na Zemi signál znamenající dosednutí na povrch planety. Inženýři i vědci se začali objímat a poplácávat. "Ani v mých snech to neběželo tak skvěle jako ve skutečnosti," řekl manažer projektu Barry Goldstein.

Phoenix překonal na cestě k Marsu vzdálenost 711 milionů kilometrů. Při sestupu, který letoví kontroloři překřtili na "sedm minut hrůzy", provedl pečlivě připravený sled úkonů, zahrnující mimo jiné rozvinutí padáku, odhození tepelného štítu a včasné zapnutí pomocných raket, které pád zpomalily na přistávací rychlost osm kilometrů za hodinu.

Podívejte se: Jak přistává Phoenix
Sonda je vybavena sedmi vědeckými přístroji, které budou zkoumat marsovskou horninu a uskutečňovat meteorologická měření v okolí místa přistání. Na rozdíl od vozítek Spirit a Opportunity, která již čtyři roky brázdí povrch planety, se nemá Phoenix po povrchu Marsu přemísťovat.


Těleso má hmotnost 350 kg a s anténami výšku okolo 2,2 metru. Energii mu budou dodávat dva sluneční panely poměrně netypického vějířovitého tvaru s rozpětím více než 5,5 metru. Je vybaveno sedmi vědeckými přístroji, třemi kamerami, zařízením pro sběr a analýzu odebraných vzorků půdy červené planety a meteorologickou stanicí.

První dny bude sonda sbírat vzorky, následovat budou už jen meteorologická
měření. Mise Phoenixu je plánována asi na tři měsíce,  sonda by mohla
pracovat i 140 až 150 marsovských dní. Vše závisí na dodávkách energie,
kterou zajišťuje dvojice slunečních panelů. Na panelech se bude postupně usazovat prach a také délka slunečního svitu bude klesat - jde přece jen o polární oblast. To vše způsobí, že Phoenix bude mít dostatek energie maximálně do října.
Na palubě přistávacího modulu je ale kromě pracovních přístrojů umístěno
také DVD z křemenných skel jako vzkaz případným mimozemským civilizacím nebo mnohem pozdějším lidským generacím návštěvníků planety. Na disku jsou literární díla se vztahem k Marsu - například Válka světů od H. G. Wellse a rovněž jména více než 250.000 lidí, kteří se zaregistrovali na stránkách projektu.Úspěšné přistání Phoenixu na Marsu je pro NASA úlevou. Rudá planeta nemá u Národního úřadu pro letectví a vesmír právě nejlepší pověst - více než polovina pokusů o přistání selhala. Jedná se navíc o první "měkké přistání" od dosednutí dvojice sond Viking v roce 1976. Spirit a Opportunity, které úspěšně přistály před čtyřmi lety, využily kombinaci padáku a airbagů, s jejichž pomocí dopadly na povrch a pak chvíli poskakovaly jako míč.
,

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...