Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda

Pod jhem nacistů i Sovětů. Paradoxy lužickosrbského vítězství nad nacismem přinášejí nečekané zvraty


Pod jhem nacistů i Sovětů. Paradoxy lužickosrbského vítězství nad nacismem přinášejí nečekané pády a dějinné zvraty | foto: Lidové noviny

Premium Doporučujeme
Z příběhu nejmenšího slovanského národa lze vypichovat různé detaily a být si jist, že takřka všechny budou českému čtenáři neznámé. Jestliže jsme si v květnu připomněli konec druhé světové války, podívejme se, jak s Lužickými Srby zatočila éra nacismu.

Dovolím si prohlásit, že druhá světová válka zdechla v Hórkách, neboť útok polního maršála Schörnera byl posledním nesmyslným útokem Hitlerovy armády. Její nejvyšší velitel se totiž mezitím v Berlíně zastřelil.

Tato slova napsal spisovatel Jurij Koch v povídkové reportáži Modrá vrána a konstatoval tak, že Lužičtí Srbové by měli být přítomni u oslav konce druhé světové války jako její vítězové. Jenže Lužičtí Srbové většinu z dosavadních šestasedmdesáti výročí prožili v ofsajdu: ač je nacistický režim utiskoval, jako občané země, která válku rozpoutala a prohrála, si oficiálních oslav pádu třetí říše užili málo. V NDR, pod niž Lužice spadala, se do roku 1965 slavil 8. května Den osvobození, později na oslavy došlo jen dvakrát při kulatých výročích: při třicátém v roce 1975 a čtyřicátém roku 1985.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Autor: