Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podívejte se na nové fotografie vzdáleného vesmíru

Věda

  14:00
LONDÝN/SANTIAGO - Vědci zveřejnili první obrázky z teleskopu VISTA, který může díky nově použité technologii mapovat vesmír mnohem rychleji a do větší hloubky.

Fotografie pořízená teleskopem VISTA foto: bbcReprofoto

Teleskop VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy), který je umístěn v Chile na observatoři ESO (European Southern Observatory), mapuje vesmír infračerveným světlem. Díky tomu se podařilo pořídit snímky zachycující například centrum Mléčné dráhy.

Fotografie pořízená teleskopem VISTA

Podle astronomů tyto fotografie dokazují účinnost tohoto britského teleskopu a doufají, že jim zařízení pomůže lépe pochopit povahu i původ hvězd a galaxií.

"Díky teleskopu budeme moci zkoumat velice vzdálený vesmír a jeho výjimečný výkon nám umožní zaměřit se na místa s objekty, které nám byly doposud neznámé," řekl BBC profesor Jim Emerson z londýnské univerzity Queen Mary, který vedl vývoj VISTA. Na výzkumu technologií i vývoji zařízení se podílelo 18 britských univerzit.

Díky infračervenému světlu je teleskop schopen "vidět" skrze prach, který často zahaluje galaxie a kvůli kterému nebylo dosud možné je blíže zkoumat.

Britský teleskop VISTA přinesl první fotografie vzdáleného vesmíru

Vista má v porovnání s jinými zařízeními tohoto druhu také větší "zorné pole", takže může rychle zachytit oblast až desetkrát větší než celý Měsíc.

"Nejvíce vzrušující je na podobných projektech fakt, že často odhalí věci, které nejméně čekáte. Jsem opravdu zvědavý, co to bude v tomto případě," dodal Profesor Emerson

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat