Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podle Hawkinga má lidstvo kolonizovat vesmír, jinak nepřežije

Věda

  13:05
LONDÝN - Lidská rasa by měla v příštích stech až dvou stech letech letech kolonizovat vesmír, pokud chce přežít. V rozhovoru pro populárněvědecký server Bigthink.com to řekl britský matematik a vesmírný badatel Stephen Hawking.

Stephen Hawking foto: ČTK

"V příštích stech letech bude dost těžké zabránit katastrofě na planetě Zemi, neřkuli v dalším tisíci nebo milionu," prohlásil v nedatovaném audiozáznamu z rozhovoru zveřejněném na serveru. "Naše jediná šance na dlouhodobé přežití je vydat se do vesmíru. V posledních sto letech jsme učinili pozoruhodný pokrok. Pokud ale chceme pokračovat déle než sto let, naše budoucnost je ve vesmíru," dodal.

Lidstvo prý čekají velká nebezpečí a nemělo by mít mít "všechna vejce v jednom košíku, neboli na jediné planetě," řekl také podle serveru známý matematik a popularizátor vědy.

Stephen Hawking

"Vidím velká nebezpečí pro lidskou rasu. Mnohokrát v minulosti byla otázka jejího přežití nejistá," poznamenal s poukazem na takzvanou karibskou krizi na počátku 60.let, kdy svět po rozmístění sovětských raket na Kubě stanul na prahu jaderné války.

Ve vesmíru budeme v bezpečí
Počet podobných ohrožení podle něj v budoucnosti pravděpodobně vzroste. "Budeme potřebovat mnoho pozornosti a rozvahy, abychom se se s nimi úspěšně vypořádali. Ale jsem optimista. Pokud se nám podaří odvrátit v dalších dvou stoletích katastrofu, lidský druh bude v bezpečí, když se vydáme do vesmíru".

Dodal, že růst světové populace a omezené zdroje planety budou pro lidstvo představovat stále větší hrozbu. Pokud ale jsou lidé "jedinými rozumnými stvořeními v galaxii", měli by zajistit své přežití, řekl osmašedesátiletý Hawking a vyjádřil podporu letům do vesmíru s lidskou posádkou.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....