Úterý 12. prosince 2023, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Podle Hawkinga má lidstvo kolonizovat vesmír, jinak nepřežije

Věda

  13:05
LONDÝN - Lidská rasa by měla v příštích stech až dvou stech letech letech kolonizovat vesmír, pokud chce přežít. V rozhovoru pro populárněvědecký server Bigthink.com to řekl britský matematik a vesmírný badatel Stephen Hawking.

Stephen Hawking foto: ČTK

"V příštích stech letech bude dost těžké zabránit katastrofě na planetě Zemi, neřkuli v dalším tisíci nebo milionu," prohlásil v nedatovaném audiozáznamu z rozhovoru zveřejněném na serveru. "Naše jediná šance na dlouhodobé přežití je vydat se do vesmíru. V posledních sto letech jsme učinili pozoruhodný pokrok. Pokud ale chceme pokračovat déle než sto let, naše budoucnost je ve vesmíru," dodal.

Lidstvo prý čekají velká nebezpečí a nemělo by mít mít "všechna vejce v jednom košíku, neboli na jediné planetě," řekl také podle serveru známý matematik a popularizátor vědy.

Stephen Hawking

"Vidím velká nebezpečí pro lidskou rasu. Mnohokrát v minulosti byla otázka jejího přežití nejistá," poznamenal s poukazem na takzvanou karibskou krizi na počátku 60.let, kdy svět po rozmístění sovětských raket na Kubě stanul na prahu jaderné války.

Ve vesmíru budeme v bezpečí
Počet podobných ohrožení podle něj v budoucnosti pravděpodobně vzroste. "Budeme potřebovat mnoho pozornosti a rozvahy, abychom se se s nimi úspěšně vypořádali. Ale jsem optimista. Pokud se nám podaří odvrátit v dalších dvou stoletích katastrofu, lidský druh bude v bezpečí, když se vydáme do vesmíru".

Dodal, že růst světové populace a omezené zdroje planety budou pro lidstvo představovat stále větší hrozbu. Pokud ale jsou lidé "jedinými rozumnými stvořeními v galaxii", měli by zajistit své přežití, řekl osmašedesátiletý Hawking a vyjádřil podporu letům do vesmíru s lidskou posádkou.

Autoři: ,