Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kosmické smetí se musí odstranit, shodují se vědci

Věda

  7:00
PAŘÍŽ - Vědci se shodují, že je naléhavě nutné začít s odklízením kosmického smetí, které krouží kolem Země, a zahájit bezpečné vypouštění satelitů bez vytváření nového odpadu v blízkém okolí naší planety.

CleanSpace, satelit na úklid kosmického smetí foto: ČTK

Na svých internetových stránkách to uvedla Evropská kosmická agentura (ESA). Budoucí vesmírné mise musejí být podle vědců dlouhodobě udržitelné a musejí zahrnovat i bezpečnou likvidaci při svém závěru.

PODÍVEJTE SE:

Nynější úroveň znečištění znamená, že je nezbytné brzy začít s odstraňováním trosek z oběžné dráhy a s přípravou pilotovaných "čistících" misí. Podle ESA k tomu dospěli účastníci konference, která se v závěru dubna konala v německém Darmstadtu. Tohoto prestižního fóra se zúčastnilo více než 350 odborníků z téměř všech významných kosmických agentur, ale také z průmyslových odvětví, vlád a vědeckých institucí.

"Mezi experty panuje široká a silná shoda, že je naléhavě nutné práce na odstraňování odpadu zahájit hned," cituje evropská agentura šéfa Úřadu ESA pro kosmický odpad Heinera Klinkrada. "Naše pochopení rostoucího problému s vesmírným odpadem lze srovnat s pochopením potřeby vypořádat se s měnícím se klimatem Země před dvaceti lety," dodal. Vědci upozorňují, že pokračující nárůst množství trosek kosmických aparátů stále více ohrožuje ekonomicky a vědecky velmi důležité oběžné dráhy.

ČTĚTE TAKÉ:

Poukazují přitom na to, že družicová infrastruktura poskytuje denně nedocenitelné služby jednotlivým lidem i ekonomikám, ale krom toho je také sama o sobě velmi drahá. Náklady na výměnu nynějších zhruba 1000 aktivních satelitů na oběžné dráze by podle odhadů vyšly na zhruba 100 miliard eur (téměř 2,6 bilionu korun). Celkový ekonomický dopad ztráty těchto satelitů by ovšem byl o několik řádů vyšší, tvrdí ESA. Lidská společnost by utrpěla vážné škody.

Kontrola kosmických trosek

Satelitní operátoři na celém světě, kteří řídí telekomunikační, meteorologické, navigační či přenosové družice, dnes soustřeďují své úsilí na kontrolu kosmických trosek. Základním cílem je zabránit kaskádě samovolných kolizí v příštích několika desetiletích.

ESA uvádí, že si stanovila za strategický cíl vývoj techniky a postupů aktivního odstraňování trosek. Nová iniciativa nazvaná Čistý vesmír zahrnuje vyspělou techniku schopnou přiblížit se k cíli, zmocnit se ho a dostat ho z oběžné dráhy. Možnost realizace takové mise se prý už zkoumá.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat