Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ochránci v pohotovosti. Pobřeží USA zaplavuje japonské smetí

Svět

  17:11
NEW YORK - Západní pobřeží Spojených států v těch dnech začalo zaplavovat smetí. Pravděpodobně jde o dozvuky loňské vlny tsunami v Japonsku. Ochránci životního prostředí od Kalifornie po Aljašku proto bijí na poplach.

Smetí z Japonska zaplavuje americké pláže.

Informoval o tom deník The Walll Street Journal.

Podle amerických činitelů smetí, na němž často jsou japonské nápisy, může být první vlnou pozůstatků po tsunami, která loni 11. března zabila více než 15.000 lidí a spláchla do oceánu části japonských měst. "Nezasáhne to jenom jeden stát, ale mnoho států," uvedl Nir Barnea z vládního úřadu pro oceány a ovzduší.

Harley-Davidson se dostal z Japonska do Kanady.

Harley-Davidson se dostal z Japonska do Kanady.

V severní Kalifornii již v lednu nalezli na pláží velký černý plovák s japonskými nápisy. Na pobřeží Aljašky se pak velké množství smetí začalo objevovat na konci dubna jižně od města Anchorage. Nejvíce jej moře přináší v těchto dnech. V posledních týdnech se pak odpad z Japonska objevuje i ve státech Oregon a Washington.

"Snažíme se připravit na nejhorší možný vývoj," uvedl Chuck Wallace, který má na starost nouzová opatření ve městě Gray Harbor ve státě Washington. Místní samospráva tak například počítá i s tím, že oceán na pobřeží může vyplavit i sudy s toxickým odpadem. Zatím se to ale nestalo. Ve smetí z Japonska také zatím nebyla zjištěna zvýšená radiace.

ČTĚTE TAKÉ:

Mnoho místních činitelů má za to, že odpad na pobřeží pochází z Japonska, protože ho moře vyplavuje mnohem více než jindy ve stejném období. Že ale smetí skutečně představuje pozůstatek po tsunami, ale zatím potvrdili jen v několika případech. V dubnu šlo například o fotbalový míč, který voda přinesla na Aljašku. Ve stejném měsíci pak například byl na pobřeží kanadské provincie Britská Kolumbie nalezen motocykl Harley-Davidson. Na aljašských plážích se také objevilo nezvyklé množství stavební izolace.

Mnohem více pozůstatků po tsunami se ale nachází v Tichém oceánu mezi Japonskem a Severní Amerikou. Japonská vláda odhaduje, že ničivá vlna smetla do moře pět milionu tun smetí od zdí budov po části automobilů. Z toho asi 3,5 milionu tun se potopilo u japonského pobřeží. Zbytek ale zůstal na hladině a mořské proudy by jej postupně v příštích letech měly doplavit na severoamerické pobřeží.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat