Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozbila se hadice na vodu. Kvůli závadě museli astronauti zkrátit výstup do kosmu

Věda

  18:25
ISS (OBĚŽNÁ DRÁHA) - Páteční výstup dvou amerických astronautů z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do volného vesmíru byl kvůli technické komplikaci zkrácen. Peggy Whitsonová (57) a Jack Fischer (43) při něm mají vyměnit porouchanou jednotku, jež při vědeckých pokusech vně lodi dodává elektřinu a data. Jedná se o jubilejní, dvoustý výstup do volného kosmu na ISS.

Výstup dvou amerických astronautů z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do volného vesmíru byl kvůli technické komplikaci zkrácen. foto: Reuters

Během ranních příprav dvojice zjistila, že z jedné ze dvou hadic, které do skafandrů před výstupem dopravují vodu a vzduch a kterými se dobíjejí baterie, uniká voda. Museli se tedy podělit o jedinou hadici, a v důsledku toho se méně nabily baterie v obou skafandrech. Plánovaných šest a půl hodiny ve volném kosmu se zredukovalo čtyřhodinový výstup, který byl zaházen v 15:08 SELČ.

Zemřel poslední člověk na měsíci. Astronautovi Eugenu Cernanovi bylo 82

Astronauti začali ihned vyměňovat porouchanou jednotku. Celá řada úkolů - například zapojení nové kamery s vysokým rozlišením a indtslace bezdrátových antén - kvůli nedostatku času nakonec odpadla.

Výstup byl původně plánován na počátek dubna, ale náhradní jednotka za tu porouchanou dorazila na ISS až koncem minulého měsíce na palubě nákladní kosmické lodi Cygnus soukromé společnosti Orbital ATK.

Fischer absolvuje práci ve volném vesmíru poprvé. Jeho ostřílená kolegyně, která strávila ve vesmíru z amerických astronautů nejvíce času (k 12. květnu to je celkem 552 dnů), vykonala podobných misí už osm.

Řídící středisko v pátek ráno několikrát zdůraznilo, že Fischerův skafandr (to jeho hadice se porouchala) je v pořádku a únik vody se týká pouze hadice. Pokud jde o únik vody spojený se skafandry, je americká vesmírná agentura NASA mimořádně ostražitá. V roce 2013 se italský kosmonaut Luca Parmitano málem utopil, protože mu voda z chladícího systému natekla do helmy. Podle tiskové agentury AFP bílé skafandry NASA stárnou - stejných modelů se užívá už 40 let.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!