Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda

Posádka ISS přeparkovala loď, aby po neúspěšném pokusu umožnila přistát lodi Sojuz s robotem

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). foto: NASA

ISS (oběžná dráha) - Tři členové posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) v pondělí SELČ nastoupili do lodi Sojuz MS-13 a „přeparkovali“ ji na jiný spojovací uzel. Cílem bylo uvolnit místo pro opakovaný pokus o přistání lodi Sojuz MS-14 s robotem Fjodorem, které se nepodařilo v sobotu. Informovaly o tom ruská a americká vesmírná agentura.
  12:10

Loď Sojuz MS-14 bez posádky odstartovala z kosmodromu Bajkonur ve středu k prověřovacímu letu slučitelnosti nosné rakety Sojuz-2.1a s pilotovanými loděmi z řady Sojuz MS. V sobotu ráno SELČ se „ms-čtrnáctka“ měla připojit k ISS v automatickém režimu, když však byla ve vzdálenosti 96 metrů od stanice, začala se od ní náhle vzdalovat.

Chyba podle všeho nebyla ve „Fjodorově“ lodi, nýbrž v navigačním systému na vesmírné stanici.

Sojuzu s androidem Fjodorem se nepodařilo připojit se k ISS. Přibližovací manévry bude muset zahájit znovu

Ruský kosmonaut Alexandr Skvorcov a jeho kolegové Ital Luca Parmitano a Američan Andrew Morgan se v pondělí ráno se Sojuzem MS-13 nejprve odpojili od spojovacího uzlu (dokovacího portu) na modulu Zvezda. Skvorcov, který pilotoval, se pak s lodí vzdálil na 38 metrů od stanice a po obrátce přistál u portu modulu Poisk.

Oba moduly, Zvezda i Poisk, jsou součástí ruské sekce orbitálního komplexu.

K uvolněnému uzlu na Zvezdě by se v úterý brzy ráno (v 05:12 SELČ) měla znovu pokusit přistát loď Sojuz MS-14. Na její palubě je robot Fjodor s identifikačním označením Skybot F-850. Měří 1,8 metru a váží 160 kilogramů. Kromě něj loď ze Země přepravila pro posádku ISS přes půl tuny dalšího nákladu.

Autor: