Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Poslední raketoplán bezpečně přistál, skončila slavná éra

Věda

  11:39aktualizováno  13:10
MYS CANAVERAL - Raketoplán Atlantis po 30 letech ukončil americký program letů těchto strojů, když v 5:57 místního času (11:57 SELČ) naposledy dosedl na přistávací dráhu na floridském Mysu Canaveral. Krátce před východem slunce ho na místě přivítaly stovky lidí.

Raketoplán Atlantis naposledy přistál na Mysu Canaveral foto: Reuters

"Vesmírné raketoplány změnily způsob, jakým se díváme na svět a vesmír," prohlásil krátce po přistání kapitán Atlantisu Chris Ferguson. Další astronaut Barry Wilmore v řídícím středisku řekl: "Využijeme této příležitosti, abychom pogratulovali Atlantisu, jakož i tisícům zanícených lidí v celé zemi, kteří skutečně dodávali sílu tomuto neuvěřitelnému raketoplánu, který po tři desetiletí inspiroval miliony lidí po celém světě."

Třináctidenní výprava byla 33. letem Atlantisu a celkem 135. během programu raketoplánů. Čtyřčlenná posádka složená z Chrise Fergusona, Douga Hurleyho, Rexe Walheima a Sandy Magnusové při ní na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) dopravila zásoby na celý rok a naopak naložila odpad a nepotřebný materiál.

Atlantis během téměř 26 let, po které ho NASA používal, na oběžnou dráhu vynesl přes 190 astronautů a Zemi obletěl 4848krát. Ve vesmíru strávil celkem 307 dní a nalétal na 200 milionů kilometrů.

Nyní se stejně jako raketoplány Discovery a Endeavour stane muzejním exponátem, vystaven bude v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě.

Posádka posledního letu raketoplánu Atlantis

Všechny raketoplány během své éry ve vesmíru strávily 1333 dní a nalétaly na 870 milionů kilometrů. Na oběžnou dráhu vynesly 355 astronautů ze 16 zemí a na 180 družic včetně Hubbleova vesmírného dalekohledu.

V posledních více než 12 letech se zásadním způsobem podílely na výstavbě ISS, k níž uskutečnily 37 letů.

Drahé lety a tragédie

K ukončení provozu raketoplánů vedly NASA zejména vysoké finanční náklady na program, který byl v minulosti poznamenán i dvěma tragickými nehodami.

V lednu 1986 krátce po startu explodoval raketoplán Challenger a v únoru 2003 se při návratu do zemské atmosféry rozpadl raketoplán Columbia. Při obou neštěstích zemřelo sedm astronautů.

Pohled na stanici ISS ze vzdalujícího se raketoplánu Atlantis

V nejbližších letech budou americké astronauty na oběžnou dráhu dopravovat ruské lodě Sojuz, než zhruba do pěti let poskytnou nová plavidla soukromé společnosti.

ĆTĚTE: Konec raketoplánů: Rusové mají nyní monopol a šponují ceny

ROZHOVOR V MAGAZÍNU PÁTEK

O letech do vesmíru toho u nás asi nikdo neví víc než Antonín Vítek z Akademie věd. V magazínu Pátek Lidových novin s ním najdete rozhovor, ve kterém se třeba dozvíte, že v kosmu si chleba neukrojíte nebo o gravitačním traktoru, který nás má v roce 2036 zachránit.

Autoři: ,

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...