Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Atlantis je v pořádku, závada byla odstraněna

Věda

  9:09
MYS CANAVERAL - Raketoplán Atlantis měl už podruhé potíže s palubním počítačem. Řídící středisko letu muselo posádku ve čtvrtek probudit hodinu a půl potom, co ulehla ke spánku. Zapnut pak byl jiný z pěti palubních počítačů a podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) posádka nebyla ohrožena. Závadu se už podařilo odstranit.

Raketoplán Atlantis foto: ČTK

Jeden z počítačů měl potíže již v neděli. Stalo se to těsně před spojením Atlantisu s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS), ale od instalace nového softwaru je počítač znovu funkční.

Podobně se postupovalo také při druhé závadě. I tentokrát velitel letu Christopher Ferguson a kopilot Douglas Hurley do počítače nahráli nový software. Dobré fungování hlavních palubních počítačů je důležité pro úspěšný návrat raketoplánu na Zem.

Ve čtvrtek měla čtyřčlenná posádka po hektickém pracovním týdnu trochu volného času. "Poprvé jsme si mohli trochu oddechnout a potěšit se tím, co tady děláme," řekl Ferguson. Dnes má deset astronautů, kteří jsou na ISS a v připojeném Atlantisu, pozdravit prezident Barack Obama.

Barack Obama

Atlantis k ISS přivezl téměř pět tun vybavení, náhradních dílů a zásob, které by mohly v případě problémů příštích zásobovatelů vydržet posádce ISS rok. Ferguson řekl, že tři čtvrtiny z toho už byly přeloženy. "Atlantis přede jako kotě. Je mu asi 25 let, ale vede si jako čerstvě narozený," prohlásil.

Atlantis byl poprvé na oběžné dráze v roce 1985 a současná výprava je jeho třiatřicátá, v rámci programu raketoplánů pak 135. a zároveň poslední. Po návratu příští týden se Atlantis připojí k již odstaveným raketoplánům Discovery a Endeavour. Atlantis dopraví zpět více než tři tuny použitého vybavení, odpadu a porouchaných přístrojů, čímž se na ISS uvolní prostor.

Americké menu
Ve čtvrtek poskytlo vedení letu astronautům delší volno, aby mohli posedět nad americkým menu sestávajícím z pečeného hovězího, grilovaného kuřete, fazolí a jablkového koláče.

Tři ze členů posádky ISS - Američan Ronald Garan a Rusové Andrej Borisenko a Alexandr Samokuťajev - slavili svůj stý den na stanici, na níž zůstanou až do září. Atlantis se má od ISS odpojit v úterý a jeho přistání na Floridě je plánováno na čtvrtek.

SLAVNOSTNÍ VEČEŘE ATLANTISU

Nejméně do roku 2015 bude ISS odkázána na ruské komické lodě Sojuz, protože USA nebudou mít prostředek k dopravě astronautů do vesmíru. USA končí třicetiletý program raketoplánů kvůli příliš vysokým nákladům na ně. Mají je nahradit lodě Orion, které by měly být provozuschopné až za čtyři roky.

Autoři: ,

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...