Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Raketoplán Atlantis se spojil s ISS

USA

  17:28
MYS CANAVERAL - Raketoplán Atlantis se čtyřčlennou posádkou se v neděli spojil s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Hlavním úkolem této poslední mise Atlantisu a amerických raketoplánů vůbec je dopravit na ISS kolem pěti tun materiálu a zásob na celý následující rok. Deset astronautů nyní stráví celý týden převážně vykládkou zásob.

Atlantis dorazil k Mezinárodní vesmírné stanici. foto: Reuters

Bylo to dnes poslední spojení raketoplánu s ISS a celkově šlo o 46. spojení raketoplánu s vesmírnou stanicí. Devět z nich spadá ještě do 90. let, kdy se raketoplány spojovaly s ruskou vesmírnou stanicí Mir. ISS byla dokončena před 12 a půl lety. Budovalo ji 16 zemí v čele s USA a Ruskem ve výšce 370 kilometrů nad Zemí, kterou oblétá rychlostí 28 tisíc kilometrů v hodině.

Po 30 letech Spojené státy končí s projektem raketoplánů kvůli vysokým nákladům provozu. Nahradit je mají vesmírné koráby Orion, které ale budou v provozu nejdříve v roce 2015. Do té doby budou USA a další země dopravovat své astronauty k ISS ruskými Sojuzy.

PROBÍHÁ HISTORICKÝ LET:

Atlantis odstartoval v pátek na svou historicky poslední misi z kosmodromu na mysu Canaveral na Floridě. Dvanáctidenní mise Atlantisu je 135. letem raketoplánu. Na Zemi se má vrátit 20. července. Startu posledního raketoplánu přihlíželo na 750 tisíc dojatých lidí.

Pohled na Mezinárodní vesmírnou stanici z Atlantisu.

Autor: