Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Atlantis čeká slavnostní večeře, podívejte se

Věda

  11:17
HOUSTON - Krekry, sýr brie, párek, grilované kuře, kukuřice, fazole a samozřejmě jablečný koláč. To je slavnostní menu posádky lodě Atlantis, které NASA připravila k příležitosti poslední mise raketoplánu. A povečeřet, alespoň virtuálně, s posádkou mohou i lidé na Zemi.

S astronauty si budou moct pochutnat i lidé na Zemi. foto: NASA

"Jelikož je červenec, přišlo nám fajn dát astronautům možnost, aby si dali typické letní jídlo, které si většinou v létě užíváme na zahradě s přáteli," vysvětlila záměr projektu Michele Perchonok, která se v NASE stará o stravu astronautů.

Zkrátka nepřijde ani posádka Mezinárodní vesmírné stanice ISS, které Atlantis přiveze suroviny a přístroje na výrobu pokrmu. Místo kuřete si však pochutná na hovězím. A za stůl s astronauty mohou usednout i lidé na Zemi, pro ně NASA na svých webových stránkách připravila přesné recepty na vesmírné menu. Večeře se odehraje ve čtvrtek odpoledne amerického času.

Obaly vesmírné stravy.

Jídlo, které si s sebou vozily posádky raketoplánů, NASA zdokonalovala už od prvních dnů svého vesmírného programu. Dnes menu obsahuje na 180 pokrmů a nápojů od krevetového koktejlu až po míchaná vajíčka. Pokud si myslíte, že jídlo určené astronautům NASA speciálně připravuje, povětšinou se mýlíte. Velké množství jsou pouze přebalené potraviny ze samoobsluhy, často vysušené a zmražené tak, aby se nekazily.

Autor: